Prima pagină » Știri » Un istoric italian susține că a aflat adevărul despre Gioconda. Care era legătura cu Leonardo da Vinci

Un istoric italian susține că a aflat adevărul despre Gioconda. Care era legătura cu Leonardo da Vinci

Un istoric italian susține că a aflat adevărul despre Gioconda. Care era legătura cu Leonardo da Vinci
Un istoric italian susține că a aflat adevărul despre Gioconda. Care era legătura cu Leonardo da Vinci

Angelo Paratico a petrecut ultimii 20 de ani locuind și lucrând la Hong Kong și cercetând legăturile dintre Italia și China de-a lungul ultimelor cinci secole. Istoricul spune că o serie de documente descoperite în timpul a doi ani de cercetare stă la baza celei mai recente cărți ale sale, „Leonardo da Vinci: A Chinese scholar lost in Renaissance Italy” („Leonardo Da Vinci: Un cărturar chinez pierdut în Italia Renașterii”, n.r.).

Potrivit lui Paratico, volumul, care va fi publicat anul viitor, aduce la lumină o serie de dovezi care îl leagă pe Da Vinci de Orientul Îndepărtat.

„Până la un punct, sunt sigur că mama lui Leonardo era din Orient, dar pentru a o face chinezoaică trebuie să folosim o metodă care presupune deducerea informației. Un client bogat al tatălui lui Leonardo a avut o sclavă pe nume Caterina. După 1452, anul nașterii lui Leonardo, femeia a dispărut din documente. Nu mai lucra acolo”, a declarat Paratico pentru publicația South China Morning Post.

Tatăl lui Leonardo da Vinci a fost notar și se crede că mama artistului se numea Caterina, care, potrivit unor studii, ar fi fost o țărancă locală.

Potrivit lucrării istoricului italian, este mai probabil însă ca mama lui Leonardo da Vinci să fi fost sclavă.

„În timpul Renașterii, țări precum Italia și Spania erau pline de sclavi din Orient”, a declarat Paratico, susținându-și teoria și afirmând că există unele aspecte ale vieții și operei lui Da Vinci care sugerează o legătură cu Orientul.

„De exemplu, faptul că scria cu mâna stângă, de la stânga la dreapta… și era, de asemenea, vegetarian, lucru deloc obișnuit. Mona Lisa este probabil un portret al mamei sale, cum a spus și Sigmund Freud în 1910. Pe spatele tabloului este un peisaj chinezesc și chiar fața Mona Lisei arată ca o chinezoaică”, a spus Angelo Paratico.

Italianul crede că singura cale de rezolvare a misterului este exhumarea rămășițelor unor rude de-ale lui Da Vinci și extragere unor probe de ADN.

Angelo Paratuco este autorul mai multor volume, printre care se numără „Ben”, despre un tânăr, James Bond, care este trimis să-l asasineze pe dictatorul fascist italian Benito Mussolini pentru a recupera scrisori compromițătoare, parte a unei corespondențe dintre Mussolini și premierul britanic Winston Churchill.

Gioconda sau Mona Lisa este o pictură celebră a lui Leonardo da Vinci, realizată în anii 1503-1506. Tabloul prezintă o femeie cu expresie gânditoare și un surâs abia schițat, pictura fiind considerată cea mai renumită operă din istoria picturii. În prezent tabloul este expus la Muzeul Luvru din Paris.

Leonardo di ser Piero da Vinci, cunoscut ca Leonardo Da Vinci, a trăit între anii 1452 și 1519, fiind cel mai de seamă reprezentant al Renașterii italiene. Pictor, sculptor, arhitect, muzician, inginer, inventator, anatomist, geolog, cartograf, botanist și scriitor, Leonardo da Vinci este considerat adesea cel mai de seamă geniu din întreaga istorie a omenirii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025