Prima pagină » Actualitate » Situație tot mai gravă la Băile Tușnad. Primar: „Cred că vom ajunge cel mai mic sat din România. Nu mai avem niciun ban”

Situație tot mai gravă la Băile Tușnad. Primar: „Cred că vom ajunge cel mai mic sat din România. Nu mai avem niciun ban”

Situație tot mai gravă la Băile Tușnad. Primar: „Cred că vom ajunge cel mai mic sat din România. Nu mai avem niciun ban”
Situație tot mai gravă la Băile Tușnad. Primar: „Cred că vom ajunge cel mai mic sat din România. Nu mai avem niciun ban”

Situația din administrația de la Băile Tușnad este tot mai gravă, motiv pentru care autoritățile locale cer declararea stării de alertă în oraș, în contextul în care orașul a rămas fără apă din cauza vechimii foarte mari a sistemului.

Patronii din localitate sunt nevoiți să închidă hotelurile, iar unii turiști au fost trimiși acasă.

Primarul localității spune că singura soluție ar fi schimbarea întregului sistem de alimentare cu apă, informează Antena 3.

Conducta care alimentează localitatea, dar și satele Tuşnad, Tuşnadul Nou şi Vrabia, s-a spart, iar repararea defecţiunii necesită timp dar şi fonduri de care primăria nu dispune.

„Avem o problemă foarte mare, nu mare şi încet-încet o să ajungem din staţiune, cred că, în cel mai mic sat din România. Problema e că ţeava existentă nu rezistă. Noi între timp, din bugetul local şi cu ajutorul Consiliului Judeţean, am schimbat pe traseu, până acum, vreo 500 de metri. Între timp, am ajuns în faza de a nu mai avea niciun ban”, a declarat primarul localității, Butyka Zsolt.

Primarul mai adaugă că respectiva conductă se sparge foarte des pentru că lucrarea de acum șapte ani nu a respectat proiectul inițial. Totodată, această conductă este subdimensionată.

„Am făcut demersuri pentru conductă nouă, în valoare de aproximativ 40 de milioane, pentru că trebuie să mai adăugăm câteva hârtii şi sperăm că undeva în ianuraie-februarie să semnăm contractul pentr noua conductă”, a mai adăugat primarul.

Cei care suferă sunt localincii, propietarii hotelurilor, dar si turiştii care au fost nevoiţi să îşi încheie vacanţa mai repede.

Localnicii din Băile Tușnad nu mai au apă de câteva zile

Staţiunea Băile Tuşnad şi satele Tuşnad, Tuşnadul Nou şi Vrabia, au rămas fără apă potabilă, de mai multe zile, după ce conducta care alimentează aceste localităţi s-a spart, iar Primăria nu are bani pentru reparații și cere declararea stării de alertă.

Conducta ar trebui reparată pe o porțiune de 20 de metri, dar primăria localității nu mai are fonduri disponibile. Acum firmele care realizează lucrări de acest fel lucrează pe datorie, spune primarul stațiunii Băile Tușnad, Butyka Zsolt.

Până la remedierea situației, apa este pusă în recipiente de 1.000 de litri, care vor fi amplasate în fiecare cartier.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
Larisa Iordache, cu inima frântă de sărbători. Crăciun cu lacrimi și dor pentru fosta gimnastă
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
CAUZA morții lui Ion Drăgan. Cine l-a găsit fără suflare în noaptea de Crăciun, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Astronomul care a rescris istoria Universului. A vrut să se facă iniţial preot. Mai târziu, mama sa a avut de suferit din cauza Bisericii