Prima pagină » Actualitate » „Sub scutul de coceni, impenetrabil”. Mircea Dinescu ironizează situația României. „Ce bal, ce artificii în Iran,/Mai Marii lumii joacă păcănele/și un francez pîrlit vinde umbrele”

„Sub scutul de coceni, impenetrabil”. Mircea Dinescu ironizează situația României. „Ce bal, ce artificii în Iran,/Mai Marii lumii joacă păcănele/și un francez pîrlit vinde umbrele”

Mircea Dinescu a publicat pe Facebook o poezie plină de ironie socială și politică, în care comentează criza din Orientul Mijlociu, îngrijorările privind securitatea europeană și umbrela nucleară, despre care s-a tot discutat în ultimele zile.

Critică acidă a conflictelor și securității europene

În versurile sale, Mircea Dinescu face referire la războiul din Iran, prezentându‑l ca pe un „bal” de artificii.

„Ce bal, ce artificii în Iran,
Mai Marii lumii joacă păcănele…”

Mai departe, comentariul lui se leagă de discuțiile europene actuale despre securitate și apărare, inclusiv de propunerea președintelui Emmanuel Macron privind extinderea umbrelei nucleare franceze pentru statele aliate.

„și un francez pîrlit vinde umbrele
să nu mai zică ‘Davai ceas’ Ivan.”

Reflecții ironice asupra lumii și României

„Moartea‑i atât de ieftină încît
poți înșira copiii pe o ață…”

Dinescu continuă cu un ton satiric despre „pacea” prezentată ca un produs ambalat necorespunzător și despre Europa, unde realitatea pare să depășească absurditatea ficțiunii:

„Și pacea care pute a război
vă rog s‑o împachetați ceva mai bine

Dubai se va muta la noi pe coastă
și‑evreii, cu statut de moldoveni.”


AUTORUL RECOMANDĂ

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Harta razei rachetelor Iranului: Care sunt orașele mari din Europa care ar putea fi lovite. Intră și România în aria lor?
Digi24
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Cancan.ro
Șoc total la Antena 1! Dispare unul dintre cele mai iubite show-uri? Dezvăluiri de ULTIMA ORĂ din interior: ”Șansele să se mai facă sunt MINIME”
Prosport.ro
FOTO. Anamaria Prodan a încălzit atmosfera cu apariția în costum de baie, la Predeal, deşi temperatura e cu minus!
Adevarul
Cel mai complex nod de autostradă prinde contur. „Va avea numeroase poduri, pasaje și chiar viaducte, pe trei niveluri”
Mediafax
Războiul din Iran ar putea accelera trecerea la piețe financiare deschise 24/7
Click
Profesoarele au ajuns să se roage de părinți să nu le aducă nimic de 1 și 8 martie: „A ieșit o semi ceartă, că nu au cum, că văd alții de la alte clase și ce o să zică lumea”
Digi24
VIDEO Primii români au reușit să se întoarcă în țară din Dubai. „A fost o loterie. Am pariat, la propriu, pe fiecare avion”
Cancan.ro
Criminalii lui Adrian Kreiner rup TĂCEREA! Dezvăluiri incredibile din noaptea jafului: 'El a strigat după noi' 😲
Ce se întâmplă doctore
Dieta pe care o respectă Georgina Rodriguez, zi de zi. Ce consumă logodnica lui Cristiano Ronaldo, pentru a se menține în formă
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
VIDEO | Primele imagini OFICIALE cu Dacia Striker, noul crossover al mărcii românești
Descopera.ro
Femeia care a făcut una dintre cele mai mari descoperiri din istorie
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Aladin apare în fața Casei Poporului: - Ce cauți, Aladine?
Descopera.ro
O femeie din Epoca de Piatră a fost înmormântată asemenea unui bărbat. Care a fost motivul?