Prima pagină » Actualitate » 150 de lei amendă pentru românii care stau cu CHIRIE în București și „uită” să facă acest lucru obligatoriu

150 de lei amendă pentru românii care stau cu CHIRIE în București și „uită” să facă acest lucru obligatoriu

150 de lei amendă pentru românii care stau cu CHIRIE în București și „uită” să facă acest lucru obligatoriu

Se schimbă datele din acest an. Potrivit noii legi, persoanele care stau cu chirie în București trebuie să aibă înscrisă în buletin adresa la care locuiesc efectiv. În caz contrar, gazdele vor trebui să-i însoțească la Evidența Populației, pentru a-i lua în spațiu pe chiriași.

Iar perioada în care se poate face acest lucru a fost micşorat de la 30 la 15 zile.

Noua prevedere, din 10 iunie 2025

În acest caz, legea precizează în mod clar că gazda oricărei persoane care nu a făcut demersurile pentru a-și schimba adresa din actul de identitate cu cea la care locuiește de fapt va trebui, atunci când trec mai mult de 15 zile de când s-a făcut mutarea, să o însoțească la serviciul de evidență a persoanelor, pentru a o lua în spațiu.

Noua prevedere legală se va aplica din 10 iunie.

OUG 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi buletinele românilor urmează să se modifice, potrivit Legii 162/2023. Iar printre noutăți se găsește și obligația pentru cei ce găzduiesc una sau mai multe persoane.

Mai exact, după cum apare în document, „persoana care găzduiește o altă persoană care nu are înscrisă în actul de identitate adresa la care locuiește efectiv după trecerea termenului prevăzut la art. 31 alin. (1) (15 zile – n. red.) are obligația de a se prezenta împreună cu aceasta la serviciul public comunitar de evidență a persoanelor de la locul unde este situat imobilul, în vederea exprimării consimțământului de primire în spațiu”.

Așadar, la trecerea a 15 zile de la data la care chiriașul locuiește în casa lor, proprietarii apartamentele vor fi obligați să-l însoțească la serviciul de evidență a persoanelor pentru a-și da acordul cu privire la luarea acestuia în spațiu.

Sunt exceptate de la această obligație doar persoanele care locuiesc la o altă adresă decât cea de domiciliu în interes de serviciu sau în scop turistic.

Amenda poate ajunge la 150 de lei

Pentru cei care nu respectă legea, autoritățile pot aplica amenzi cuprinse între 75 și 150 de lei.

Avocatnet.ro mai arată că, în prezent, OUG 97/2005 stabilește că „persoana care găzduiește o altă persoană, în mod neîntrerupt, pe o perioadă mai mare de 30 de zile (…) are obligația de a anunța poliția sau serviciul public comunitar de evidență a persoanelor de la locul unde este situat imobilul”.

CITEȘTE ȘI:

CHIRIILE au explodat în România. Oraşul în care preţurile au crescut cu 37%

Chirii EXORBITANTE. Cererea în creștere și oferta limitată îi determină pe proprietari să urce prețurile

Vești proaste pentru turiștii care caută CAZĂRI. Platformele de închirieri pe termen scurt vor fi interzise în mai multe țări!

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât de des se uită copiii președintelui la televizor? Nicușor Dan: „Au voie, când și când, la niște filme pe calculator”
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
Noua iubită a lui Valentin Sanfira a făcut haos în familia lui Liviu Dragnea: 'I-a băgat mâinile în gât'
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Ilie Bolojan anunță lista companiilor de stat care vor fi închise sau comasate. Ce se va întâmpla cu celelalte
Click
Sarah, fiica cea mică a Anamariei Prodan, de nerecunoscut. Cum arată după ce a „topit” un număr considerabil de kilograme
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Americanii au lansat cea mai „parșivă” dronă. Inspirată de „peștele vampir” care urmărește ținta înainte de atac
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Motivul psihologic pentru care unii oameni devin mai fericiți odată cu vârsta, iar alții nu