Prima pagină » Actualitate » CONTROL antifraudă la o firmă de ride-sharing din București. Peste 5 milioane de lei nedeclarați: „Diferențe de impozit și contribuții”

CONTROL antifraudă la o firmă de ride-sharing din București. Peste 5 milioane de lei nedeclarați: „Diferențe de impozit și contribuții”

Mara Răducanu
CONTROL antifraudă la o firmă de ride-sharing din București. Peste 5 milioane de lei nedeclarați:

Un control antifraudă la o societate bucureșteană din domeniul ride-sharing a scos la iveală diferențe fiscale de 5 milioane de lei, anunță ANAF. Mai exact, în urma controlului făcut de inspectorii antifraudă din cadrul DGAF, a reieșit că există nereguli în modul de înregistrare în evidența financiar-contabilă a veniturilor obținute în perioada august 2020 – iunie 2024 a societății respective.

„S-au constatat diferențe de impozit și contribuții în valoare totală de 5.064.057 lei”

Firma bucureșteană care activează în domeniul transportului alternativ de persoane, pe platformele de ride-sharing Uber, Bolt și Clever.

„În urma verificărilor, s-au constatat diferențe de impozit și contribuții (la asigurarea de sănătate, pensie, șomaj) în valoare totală de 5.064.057 lei, sume care nu au fost calculate, reținute și virate la bugetul consolidat al statului”, au precizat reprezentanții ANAF.

„Generează riscuri pentru sănătatea și siguranța angajaților”

Inspectorii ANAF-DGAF au constatat că au fost încălcate prevederile legii pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale și vor sesiza organelor de urmărire penală competente.

„Atragem atenția asupra faptului că angajații nu beneficiază de protecția legală prevăzută de legislația muncii, ceea ce generează atât riscuri pentru sănătatea și siguranța acestora, cât și sancțiuni pentru angajatorul care nu respectă obligațiile legale de înregistrare a contractelor de muncă și contribuțiile aferente”, se mai arată în comunicatul ANAF.

Trei societăți food-delivery din București, prejudiciu uriaș la bugetul statului

Reamintim că joi inspectorii antifraudă din cadrul Direcției generale antifraudă fiscală (DGAF) au descoperit nereguli fiscale la trei societăți care activează în livrarea de produse prin platforme de food-delivery.

În urma controalelor desfășurate, aceștia au identificat nerespectarea legislației financiar-contabile privind taxele și contribuțiile sociale datorate bugetului general consolidat al statului, precum și a reglementărilor referitoare la TVA.

Societatea a înregistrat în evidența contabilă achiziții ce nu au la bază operațiuni reale

Concret, cele trei societăți nu au declarat corect impozitul pe veniturile salariale și contribuțiile sociale aferente prin nedeclararea timpului real de muncã al angajaților și prin crearea unui mecanism pentru obținerea unui avantaj fiscal necuvenit prin neîncheierea contractelor individuale de munca pentru livratori.

 

Sursa FOTO: Gândul

 

CITIȚI ȘI:

Trei societăți food-delivery din București, PREJUDICIU uriaș la bugetul statului. Anchetă a inspectorilor antifraudă

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cine ar putea intra în noul Guvern? Lista numelor vehiculate
Digi24
Ambiții SF în China: potențiali disidenți, preziși cu AI
Cancan.ro
Nu a primit 100.000 de euro! Câți bani a încasat Gabi Tamaș, de fapt, pentru că a câștigat Survivor 2026
Prosport.ro
Fosta noră a lui Ion Țiriac e din nou în centrul atenției. Ileana Lazariuc e definită de lux şi a semnat contractul
Adevarul
Exodul din armata lui Putin. „Criza dezertărilor din Rusia începe să semene cu dezastrul din Primul Război Mondial”, susține un activist rus
Mediafax
Unde se trăiește cel mai bine în Europa? Clasamentul celor mai bogate țări
Click
Lecțiile scumpe primite de o familie de români care a cumpărat un teren la țară: „Am ajuns acasă convinși că am dat lovitura”
Digi24
Financial Times: Dacă Nicușor Dan eșuează, UE se va confrunta cu cel mai combativ membru eurosceptic de până acum
Cancan.ro
S-a aflat cauza morții medicului rezident de la Spitalul Floreasca! Bărbatul nu a mai putut fi salvat
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce a pierdut lupta cu kilogramele! Fosta soție a lui Ilie Năstase arată diferit acum
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cursă istorică pentru Kimi Antonelli la Monaco! A reușit ceea ce niciun alt pilot din Formula 1 nu a putut
Descopera.ro
Paradoxul găurilor negre, rezolvat! Ce au descoperit astronomii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Descopera.ro
Misiunea MAVEN a luat sfârșit. Sonda care a descoperit misterele planetei Marte nu mai funcționează