Prima pagină » Actualitate » Ministrul Dan Vîlceanu a demisionat din Guvernul Ciucă, în ziua în care premierul și-a anunțat candidatura la șefia PNL

Ministrul Dan Vîlceanu a demisionat din Guvernul Ciucă, în ziua în care premierul și-a anunțat candidatura la șefia PNL

Ministrul Dan Vîlceanu a demisionat din Guvernul Ciucă, în ziua în care premierul și-a anunțat candidatura la șefia PNL
Dan Vîlceanu, validat de PNL pentru funcția de ministru al Finanțelor

Dan Vîlceanu și-a dat demisia, miercuri, din funcția de ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene. Decizia sa coincide cu anunțul candidaturii premierului Nicolae Ciucă la șefia PNL.

„În urmă cu aproximativ o oră, după finalizarea şedinţei de Guvern, mi-am înaintat demisia domnului prim-ministru, Nicolae Ciucă, aşa cum am anunţat şi în urmă cu câteva zile de la sediul Partidului Naţional Liberal”, a spus Vîlceanu într-o conferinţă de presă, citat de Agerpres.

Luni, premierul Nicolae Ciucă a declarat că a discutat cu Dan Vîlceanu cu privire la demisia sa din funcţia de ministru al Investiţiilor şi Proiectelor Europene şi urmează ca acesta să anunţe decizia pe care o va lua.

Întrebat, după şedinţa coaliţiei de guvernare de la Palatul Parlamentului, dacă a avut o discuţie cu Vîlceanu despre demisia acestuia, Ciucă a răspuns: „Am avut o discuţie cu domnul ministru şi urmează ca în momentul în care va lua o decizie, să o anunţe”.

Ministrul Fondurilor Europene, Dan Vîlceanu, a anunțat sâmbătă că își va înainta demisia din funcția ocupată în Guvern, după ce Florin Cîțu și-a anunțat demisia din funcția de președinte al PNL.

Acesta spune că decizia de a demisiona din funcția de ministru vine, deoarece consideră că în prezent nu mai există încredere și coeziune la nivelul echipei guvernamentale.

Vineri, Vîlceanu își anunțase demisia din funcția de secretar general al Partidului Național Liberal, după cum reamintește realitatea.net.

Preşedintele Partidului Naţional Liberal, Florin Cîţu, a demisionat din funcție, sâmbătă, când convocase ședința Biroului Executiv al formaţiunii, în contextul în care mai multe filiale au solicitat, în ultimele zile, convocarea unui congres pentru schimbarea lui, ales în urmă cu o jumătate de an.

Nicolae Ciucă și-a depus candidatura pentru șefia PNL

Premierul Nicolae Ciucă și-a anunțat, în cursul zilei de miercuri, candidatura pentru funcția de președinte al PNL, funcție rămasă vacantă în urma demisiei lui Florin Cîțu.

Potrivit lui Ciucă, obiectivele sale principale sunt întărirea partidului, dar și pregătirea acestuia pentru alegerile prezidențiale din 2024.

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Iubitele l-au abandonat, fiica n-are bani! Cine îi plătește, de fapt, lui Irinel Columbeanu taxa la azil: „Îl scapă și de datorii!”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
O țară din Europa face pregătiri în caz de război cu Rusia