Prima pagină » EXCLUSIV » EXCLUSIV | Decizie finală a anchetatorilor în cazul tânărului mort la un eveniment muzical. Procurorii DIICOT au primit mână liberă

EXCLUSIV | Decizie finală a anchetatorilor în cazul tânărului mort la un eveniment muzical. Procurorii DIICOT au primit mână liberă

Andrei Dumitrescu
EXCLUSIV | Decizie finală a anchetatorilor în cazul tânărului mort la un eveniment muzical. Procurorii DIICOT au primit mână liberă

Polițiștii au finalizat cercetările în cazul tânărului din Republica Moldova, în vârstă de 25 de ani, care a murit, în vara anului trecut, după ce i s-a făcut rău în incinta Arenei Naționale, în timp ce participa la un eveniment muzical. Rezultatul anchetei a fost atașat la dosarul pentru trafic de droguri instrumentat de procurorii DIICOT, care au așteptat aproape un an ca medicii Institutului Național de Medicină Legală să spună exact ce fel de substanțe au provocat decesul bărbatului. 

Organizat la începutul verii 2022, în București, după doi ani de restricții impuse de pandemia de COVID-19, evenimentul muzical i-a determinat pe tineri să se îmbulzească să cumpere bilete, iar traficanții de droguri nu aveau cum să rateze o asemenea ocazie.

În ciuda controlului de la intrare, jandarmii și polițiștii în civil ai Brigăzii Antidrog București au întocmit peste 100 de dosare penale, pentru deținere de droguri, dintre care unul a fost făcut pe numele unui polițist rutier. În timpul evenimentului, Bogdan Iovu, un tânăr din Republica Moldova a murit după i s-a făcut rău în incinta Arenei Naționale, iar alte două persoane au fost transportate atunci, în stare gravă, la Spitalul Sfântul Pantelimon.

Toate aceste incidente au fost conexate într-un singur dosar. Timp ce zece luni, ancheta, în care sunt implicați mai mulți procurori, nu ar fi avansat deoarece anchetatorii așteptau ca procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul București să finalizeze cercetările în cazul morții lui Bogdan Iovu.

Chiar dacă, de la început, nu au existat suspiciuni conform cărora acesta ar fi fost victima unei crime, era nevoie de un răspuns oficial al Institutului Național de Medicină Legală, care să conțină exact toate substanțele cu efect psihoactiv pe care tânărul le avea în organism.

Festivalul dealerilor

Din cauza crizei de reactivi cu care se confruntă medicii legiști, răspunsul a venit abia în aprilie 2023 și nu a făcut altceva decât să confirme faptul că moartea basarabeanului a fost provocată de o supradoză. Ca urmare, anchetatorii au decis clasarea dosarului de moarte suspectă și trimiterea datelor la DIICOT, unde să poată continua ancheta pentru trafic de droguri.

Surse apropiate anchetei au declarat, pentru Gândul, că examenul toxicologic în cazul lui Bogdan Iovu era esențial pentru continuarea anchetei. În plus, procurorii așteaptă de la Institutul Național de Criminalistică și rezultatele pentru toate substanțele ridicate de consumatorii prinși la festival.

Cele trei zile ale evenimentului de anul trecut au reprezentat o oportunitate uriașă pentru dealerii de droguri. Surse judiciare au declarat, pentru Gândul, că pe stadion ar fi reușit să intre cu marfă traficanți de pe întreg cuprinsul țării, dar și din străinătate. De aceea, polițiștii au denumit evenimentul „Festivalul dealerilor”.

Traficanții au pus în vânzare, cu toate riscurile de a fi prinși și anchetați, droguri din toate categoriile, de la cocaină până la etnobotanice, pentru care au dublat prețurile.

Sursele citate au precizat că gramul de cocaină s-a vândut cu 200 de euro, față de 100 de euro cât cer traficanții în mod obișnuit, o pastilă de ecstasy care se vinde cu 50 de lei a costat la festival 100 de lei, o țigară cu marijuana s-a dat cu 80 de lei, față 20 – 30 de lei. Heroina a ajuns la 100 de euro gramul, în condițiile în care narcomanii o iau cu 50 de euro, iar etnobotanicele, cele mai ieftine narcotice de pe piața drogurilor, s-au vândut la festival cu 30-40 de lei doza.


CITEȘTE ȘI:

EXCLUSIV | Cum i-a convins pe procurori un șofer, prins de Poliția Rutieră cu o alcoolemie record, să-l facă scăpat. A primit și permisul înapoi

EXCLUSIV | Primul gigolo din România, devenit criminal în serie, a fost eliberat condiționat. Marian face primul Paște în libertate, după 20 de ani

EXCLUSIV | Infractorii străini vând droguri și bani falși în România, printr-o aplicație descărcată pe mobil. Mii de consumatori cumpără de la ei

EXCLUSIV | Dezvăluiri șocante din lumea traficanților care vând drogul violului. Orgii sexuale pentru narcomani, într-un hotel de lux din București

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fritz, reacție după numirile de la ICR: O colaboratoare a lui Adrian Năstase și un colaborator al lui Călin Georgescu
Digi24
Verdict final în cazul dublei crime din Iași: Studentul marocan a scăpat de pedeapsa inițială. Cum a încercat să își acopere urmele
Cancan.ro
Motivul ULUITOR pentru care Vlad Verdeș și-a ucis tatăl. Ce se află în spatele crimei din Piatra Neamț
Prosport.ro
„Am 2,03 metri înălțime și-mi place să fac dragoste”. Jucătoarea vinde imagini cu ea
Mediafax
Imagini AI cu bătrâni în lacrimi și polițiști care le confiscă fructele, distribuite masiv pe Facebook
Digi24
Prima reacție a Kremlinului după ce Ucraina a atacat Sankt Petersburg chiar în timpul Forumului la care trebuie să participe și Putin
Cancan.ro
Ce arată analizele toxicologice în cazul lui Vlad Verdeș, tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl polițist. Martorii spuneau că e posedat!
Ce se întâmplă doctore
Horoscop chinezesc iunie 2026. Zodiile care atrag ghinionul și trec printr-o perioadă complicată
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia
Descopera.ro
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Descopera.ro
Ce alimente recomandă oamenii de știință pentru a reduce riscul de hipertensiune arterială?