Prima pagină » Actualitate » Fără decizie în cazul INTERDICȚIEI lui George Simion în Republica Moldova. Judecătorii amână examinarea cererii liderului AUR

Fără decizie în cazul INTERDICȚIEI lui George Simion în Republica Moldova. Judecătorii amână examinarea cererii liderului AUR

Fără decizie în cazul INTERDICȚIEI lui George Simion în Republica Moldova. Judecătorii amână examinarea cererii liderului AUR

O instanță din Chișinău trebuia să examineze luni, 19 mai, cererea lui George Simion de a-i anula interdicția de intrare pe teritoriul Republicii Moldova. Însă, ședința de judecată a fost amânată din cauza absenței reprezentanților liderului AUR, fiind reprogramată pentru data de 2 iulie 2025.

Procesul a fost intentat de George Simion în iunie 2023, împotriva Inspectoratului General pentru Migrație din Republica Moldova.

Luni, instanța urma să analizeze legalitatea deciziei luate de Inspectoratul General pentru Migrație din țara vecină, potrivit Moldova1.

Anterior, avocatul lui George Simion, Iulian Rusanovschi, a declarat că nu poate dezvălui conținutul dosarului pentru că acesta este „secret”.

Simion a primit pentru prima dată o interdicție de intrare în Republica Moldova încă în 2009. A fost dat afară atunci de poliția moldoveană, după o manifestare comemorând unirea Basarabiei cu România, care ar fi încălcat ordinea publică.

În mai 2015, înaintea unui protest care urma să fie organizat în Chișinău, a fost declarat de către autorități persoană indezirabilă în Republica Moldova, pentru cinci ani, din motive de securitate națională.

În 2018, George Simion a primit din nou interdicție de a intra în Republica Moldova, tot pentru cinci ani.

Ultima extindere a interdicției a avut loc în 2024, când autoritățile de la Chișinău au invocat riscuri la adresa securității naționale și a ordinii publice. Interdicția fiind valabilă până în 2028.

Foto: ANDREEA ALEXANDRU / MEDIAFAX  

CITEȘTE ȘI:

INTERDICȚIA de intrare în Republica Moldova a lui George Simion, examinată de o instanţă din Chişinău

AUR cere ridicarea interdicţiei de intrare în Republica Moldova pentru George SIMION

Recomandarea video

Mediafax
Gripă: Două noi decese, înregistrate în România
Digi24
„Donald Trump dorește ca Rusia să câștige războiul”. Părerea europenilor despre conflictul din Ucraina
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Prosport.ro
Cum au arătat mesele la Revelionul de lux organizat de Simona Halep în hotelul ei din Poiana Brașov: cina festivă, inclusă în pachetele de mii de euro. FOTO
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Avalanșă de mari dimensiuni în Munții Făgăraș, declanșată accidental de doi schiori
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Dan Petrescu, surprins singur București, soția Adriana petrece în Dubai! Cu cine a fost văzută
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Cea mai veche artă botanică cunoscută dovedește o gândire matematică timpurie