Prima pagină » Actualitate » Ilie Năstase, despre războiul din Ucraina: „Nu știu de ce, dar mi-e frică!” Generalul în rezervă găzduiește refugiați acasă

Ilie Năstase, despre războiul din Ucraina: „Nu știu de ce, dar mi-e frică!” Generalul în rezervă găzduiește refugiați acasă

Ilie Năstase, despre războiul din Ucraina: „Nu știu de ce, dar mi-e frică!” Generalul în rezervă găzduiește refugiați acasă
Ilie Năstase, despre războiul din Ucraina: „Nu știu de ce, dar mi-e frică!” Generalul în rezervă găzduiește refugiați acasă

Marele sportiv Ilie Năstase (70 de ani), care este și general în rezervă în Armata Română, se teme de războiul din Ucraina, nu pentru el, cât pentru ce se poate întâmpla la granița României.

Ilie Năstase a luat acasă mai mulți refugiați ucraineni, informează știrileprotv.ro. Generalul în rezervă are 70 de ani și trăiește cu teama războiului de la granița țării noastre.

Ilie Năstase: „Mie mi-e frică. Nu avem armată, nimic”

„Sunt general, dar nu cred că am putere. Mie mi-e frică. Nu știu de ce, dar mi-e frică. Nu avem cum să ne punem cu rușii. Ce să facem cu 150 de soldați americani? Mi-e frică mai tare, plus că nu suntem pregătiți. Nu avem armată, nu avem nimic.”, a declarat Ilie Năstase.

Refugiații ucraineni au ajuns și acasă la Ilie Năstase.

„Și eu am luat. Am luat cinci copii și cinci femei acasă. Sunt disperați, cu copilași de patru luni. Oamenii nu au treabă, politicienii sunt de vină.”, a mai spus marele tenismen român.

Proiect de lege: Bărbații între 18 și 60 de ani intră în rezerva generală în caz de război

Guvernul României pregătește un proiect de lege care să constituie baza legală pentru instaurarea unei „situații de criză” în țară.

Propunerea vine în contextul conflictului în desfășurare în Ucraina, iar una dintre prevederile proiectului este că rezerva militară generală în caz de război va fi formată din bărbații între 18 și 60 de ani.

Voluntarii fără stagiu militar satisfăcut vor trebui să treacă mai întâi printr-un instructaj. Potrivit draftului de act normativ, CSAT poate impune situația de criză, la propunerea ministrului Apărării.

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani