Moscova ANULEAZĂ marea paradă navală de la Sankt Petersburg, de Ziua Flotei Rusiei. „Din motive de securitate”
Spre surprinderea multor ruși, marea paradă navală de la Sankt Petersburg, cu ocazia Zilei Flotei, a fost anulată. Autoritățile de la Moscova justifică decizia prin „motive de securitate”, în contextul atacurilor cu drone efectuate de Ucraina.
Potrivit lui Dmitri Peskov – purtătorul de cuvânt al Kremlinului -, securitatea este esențială și nu poate fi neglijată.
”Motivele de securitate sunt primordiale”, a spus Dmitri Peskov.
Parada navală este organizată la Sankt Petersburg încă din anul 2017, la eveniment participând, de-a lungul anilor, nave militare și submarine care ar trebui să arate un tablou general impresionant al puterii Federației Ruse pe segmentul „maritim”.
Vladimir Putin s-a adresat marinarilor printr-un apel video
Anul acesta, Vladimir Putin – care, în anii anteriori, era prezent la parada navală a Marinei Militare a Federației Ruse – s-a adresat marinarilor printr-un apel video.
Liderul de la Kremlin a felicitat Marina Militară rusă și s-a referit la „eroismul” de care dau dovadă marinarii ruși în contextul conflictului din Ucraina.
Ministerul rus al Apărării a anunțat că – în noaptea de sâmbătă spre duminică – apărarea antiaeriană a doborât circa 100 de drone ucrainene.
Peste zece drone au fost interceptate în regiunea Leningrad, în apropiere de Sankt Petersburg, acolo unde o femeie a fost rănită, a anunţat pe Telegram guvernatorul regiunii, Alekandr Drozdenko.
Foto – Profimedia Images
RECOMANDAREA AUTORULUI: