Prima pagină » Actualitate » Polițiștii încearcă să stabilească, minut cu minut, filmul tragediei de la Spitalul „Dr. Victor Babeș”

Polițiștii încearcă să stabilească, minut cu minut, filmul tragediei de la Spitalul „Dr. Victor Babeș”

Polițiștii încearcă să stabilească, minut cu minut, filmul tragediei de la Spitalul „Dr. Victor Babeș”

Polițiștii și procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul București analizează imaginile surprinse de camerele de supraveghere din curtea spitalului și încearcă să stabilească precis cronologia evenimentelor care au condus la moartea a trei pacienți intubați într-un TIR de terapie intensivă, situat în curtea Spitalului Clinic „Dr. Victor Babeș”. În același timp, anchetatorii așteaptă și rezultatele expertizei informatice a instalației de oxigen.

Aflați abia la începutul anchetei soldate, până acum, cu trei morți, polițiștii încearcă să pună cap la cap, minut cu minut, întreg filmul evenimentelor tragice care au avut loc, luni seară, în TIR-ul de terapie intensivă de la Spitalul „Dr. Victor Babeș”.

Surse apropiate anchetei au declarat, pentru GÂNDUL.RO, că realizarea cronologiei evenimentelor este, de fapt, „cheia” întregii anchete. Ca urmare, declarațiile cadrelor medicale trebuie coroborate cu imaginile înregistrate de camerele de supraveghere din curtea unității medicale dar și de expertiza informatică a memoriei instalației de oxigen, care s-a defectat.

Expertizele informatice și tehnice vor fi realizate de specialiștii Inspecției de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune și Instalațiilor de Ridicat (ISCIR) dar și alte instituții aflate în subordinea Ministerului Sănătății.

Conform unor surse judiciare, au fost deja audiați managerul spitalului, cadrul medical care se afla în TIR la momentul tragediei dar și seful service-ului de mentenanță și tehnicianul firmei care, deși s-a aflat la fața locului, a refuzat să intre, după ce a motivat că se teme că s-ar putea infecta cu noul coronavirus, cu toate că medicii s-au oferit să-l echipeze corespunzător.

Medicii au reușit să limiteze dezastrul

Anchetatorii susțin că, din primele cercetări, medicii au făcut tot posibilul să salveze viețile pacienților și au reușit, astfel, să limiteze dezastrul.

Trei pacienți COVID-19 au murit, luni seara, din cauza unei defecțiuni la TIR-ul ATI de la Spitalul „Victor Babeș” din București, potrivit Ministerul Sănătății. Una dintre ipotezele cercetate de anchetatori este că, din greșeală, o persoană a crescut presiunea din instalația de oxigen și în urma manevrei ar fi dus la blocarea ventilatoarelor, spun surse judiciare pentru GÂNDUL.RO.

Aceleași surse au declarat că persoana respectivă era acolo pentru a repara o mufă la un ventilator care nu încărca, iar medicul de gardă ar fi anunțat că presiunea ventilatoarelor este foarte înaltă. În urma avariei, trei paciente cu vârstele de 66, 84 și 74 de ani și-au pierdut viața.

Recomandarea video

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce este „divorțul silențios”: Rămâi căsătorit, dar ieși din relație