Prima pagină » Știri » Cine este vinovat de tragedia de la „Victor Babeș”. Raed Arafat: „Eu nu pot stabili responsabilii, nu sunt judecător”

Cine este vinovat de tragedia de la „Victor Babeș”. Raed Arafat: „Eu nu pot stabili responsabilii, nu sunt judecător”

Cine este vinovat de tragedia de la „Victor Babeș”. Raed Arafat: „Eu nu pot stabili responsabilii, nu sunt judecător”
Raed Arafat susține că vinovații privind tragediile din România vor fi stabiliți în urma anchetelor / Sursă FOTO: Alexandra Pandrea - Gândul

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, susține că nu poate stabili el cine sunt responsabilii de ultimele tragedii medicale care au avut loc în ultimul an, inclusiv cea de la Spitalul „Victor Babeș”, unde trei paciente au decedat.

Raed Arafat este de părere că responsabilii sunt stabiliți de anchetele care se află în desfășurare privind diferite tragedii medicale care au avut loc în România în ultimul an, de când a început pandemia de coronavirus, inclusiv cea de la „Victor Babeș”.

Raed Arafat, despre vinovatul de tragedia de la „Victor Babeș”: „Resposabilii le stabilesc anchetele și evaluările”

„Pandemia este un dezastru. România a făcut față. Dacă ne uităm anul trecut și acum, dacă ne uităm la paturi ATI, suntem foarte departe. Sistemul continuă să fie sub presiune. Bolnavii vin tardiv la spital, asta aduce o presiune. Am reușit să creștem numărul de paturi. Nu am ajuns faptic la 1600, avem 1530 la ATI.

Noi am crescut capacitatea de ventilație în UPU. Un spital a putut să țină 18 pacienți până să fie preluați.

Vom încerca să găsim soluții, să găsim o balanță. Am făcut mii de detașări, de medici, de asistenți. Nu am ajuns la faza să nu primim bolnavi. Sper să evităm acest lucru.

Eu nu pot stabili responsabilii, nu sunt judecător. Sunt anchete în curs. Resposabilii le stabilesc anchetele și evaluările”, a declarat șeful DSU.

Decesele celor trei pacienți de la Spitalul „Victor Babeș” din Capitală sunt cercetate de către procurorii Parchetului Tribunalului București, fiind deschis un dosar penal în acest caz. Autopsiile pacientelor, fiind vorba de trei femei, vor fi făcute de Institutul Național de Medicină Legală (INML). Polițiștii care anchetează acest caz au ridicat mai multe calculatoare din unitatea medicală, pentru a face percheziția informatică, au declarat pentru GÂNDUL surse judiciare.

Anchetatorii vor să stabilească dacă au fost respectate toate procedurile pentru punerea în funcțiune a aparatelor din unitatea mobilă ATI din curtea spitalului, dar și cum s-a comunicat în urma avariei produse la ventilatoarele din container, din cauza presiunii prea mari.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV. Curtea de Conturi: Prejudiciu de MILIOANE de euro la Oficiul Jocurilor de Noroc, imputat fostei conduceri
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Zodia BLESTEMATĂ în iulie 2026. Neti Sandu anunță o dublă lovitură pentru acești nativi
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
Trump ȘOCHEAZĂ internetul! videoclip AI în care apare ca medic și „diagnostichează” vedete de la Hollywood
Click
Milan, fiul lui Culiță Sterp, a fost operat. De ce a avut nevoie de intervenție chirurgicală, la doar cinci ani
Digi24
Cel mai trist moment de la CM 2026: Sébastien Desabre, selecționerul RD Congo, șocat de anunțul făcut în direct
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul exploziei din Monaco! Femeia rănită nu este soția lui Vadim Ermolaev
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Au „confundat” un Ferrari cu un tobogan. Imaginile au făcut înconjurul internetului
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
De ce NASA nu poate „pur și simplu” să arunce Stația Spațială Internațională înspre Soare ca să o distrugă?