Prima pagină » Actualitate » Reguli stricte pentru românii care stau la bloc. AMENZI de până la 5.000 de lei pentru cei care fac asta

Reguli stricte pentru românii care stau la bloc. AMENZI de până la 5.000 de lei pentru cei care fac asta

Reguli stricte pentru românii care stau la bloc. AMENZI de până la 5.000 de lei pentru cei care fac asta

Românii care stau la bloc riscă sancțiuni usturătoare dacă ignoră regulile privind utilizarea spațiilor comune, scrie capital.ro. Autoritățile atrag atenția că lăsarea bicicletelor, a cărucioarelor sau a altor obiecte personale pe casa scării ori în holuri reprezintă o încălcare a legii.

În astfel de situații, se poate ajunge la amenzi de până la 5.000 de lei.

Atenție, se fac controale în blocuri!

În ultimele luni, autoritățile locale au intensificat controalele în blocurile de locuințe, vizând în special modul în care sunt folosite spațiile comune. Deși poate părea inofensiv, depozitarea unor obiecte precum biciclete sau piese de mobilier în zonele de acces comun este interzisă prin lege. Motivația este clară: în caz de incendiu sau altă urgență, aceste obstacole pot bloca evacuarea și ar pune în pericol viețile locatarilor.

Conform legislației în vigoare, utilizarea necorespunzătoare a spațiilor comune – cum ar fi scările, holurile, subsolurile sau podurile – atrage amenzi cuprinse între 2.500 și 5.000 de lei. Iar riscurile nu se opresc aici.

Asociațiile de proprietari au, la rândul lor, dreptul de a adopta regulamente interne care pot include sancțiuni suplimentare pentru nerespectarea normelor privind curățenia și siguranța în bloc. În unele cazuri, locatarii care refuză să își mute obiectele pot fi sancționați financiar de către asociație, în urma unei decizii aprobate de adunarea generală.

Potrivit Centrului Național pentru Securitate la Incendiu și Protecție Civilă, căile de evacuare trebuie să fie libere în permanență, tocmai pentru a permite o evacuare rapidă și intervenția eficientă a pompierilor. Ghivecele mari cu flori, frigiderele, mobilierul vechi sau chiar cărucioarele pentru copii pot deveni obstacole serioase în astfel de situații, atrag atenția autoritățile.

CITEȘTE ȘI:

Avertisment pentru turiștii români care merg în Turcia. Riscă să fie amendați cu 62 de euro dacă nu respectă această REGULĂ de curând adoptată

Un dezvoltator imobiliar din IAȘI, obligat de instanța de judecată să transforme blocul de locuințe deja construit într-o clădire de birouri

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dronă rusească căzută în România. Pagube în Galați
Digi24
Ucraina recunoaște „deficiențe în aprovizionare” pe frontul de la Kupiansk după ce fotografii cu soldați înfometați au devenit virale
Cancan.ro
Fostul soț a IERTAT-O pe Ruxandra Luca! Împăcarea momentului, după episodul din benzinărie
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, imagini hot. Cât de frumoasă e românca
Adevarul
Cum se poate întoarce planul lui Grindeanu de debarcare a lui Bolojan împotriva propriului partid. Analist: „Cred că toată conducerea PSD va avea o mare problemă”
Mediafax
Dacă Bolojan este demis prin moțiune nu mai poate fi desemnat premier. Precedentul CCR Orban
Click
Orașul superb din Europa pe care turiștii îl ignoră. Recomandarea surprinzătoare a unui pilot care a vizitat peste 50 de țări
Digi24
Ce spune Ilie Bolojan despre cele trei condiții puse de AUR pentru a începe negocierile
Cancan.ro
Ramona Olaru și Steve Ant s-au despărțit! SEMNELE care prevesteau ruptura
Ce se întâmplă doctore
Îţi mai aminteşti de ”Xena: Prinţesa Războinică”? Cum arată azi la 30 de ani la terminarea serialului. Transformarea spectaculoasă a actriței Lucy Lawless! Nu mai arată deloc aşa cum o ştiai!
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Regula la trecerile de pietoni cu două benzi pe sens. Cine și când oprește pentru prioritate?
Descopera.ro
Ceva ciudat se întâmplă cu astronauții când se întorc pe Pământ
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţul: – S-a culcat cu toate femeile din blocul nostru!
Descopera.ro
De ce unii oameni preferă singurătatea și ce spune asta despre ei?