Prima pagină » Actualitate » Sindicalistul Ion Rădoi, despre sumele pe care le produceau magazinele demolate de la metrou: „Mergeau la buget circa 500 de mii de euro pe lună” | VIDEO EXCLUSIV, „Cu Gândul la București”

Sindicalistul Ion Rădoi, despre sumele pe care le produceau magazinele demolate de la metrou: „Mergeau la buget circa 500 de mii de euro pe lună” | VIDEO EXCLUSIV, „Cu Gândul la București”

Liderul suspendat al Uniunii Sindicatul Liber Metrou, Ion Rădoi, a declarat, luni seară, în cadrul emisiunii „Cu Gândul la București”, că magazinele demolate de la metrou aduceau un venit de 500 de mii de euro lunar la bugetul de stat.

„Exista un sindicat al comercianților, deci aveau sindicatul lor acei oameni, numai că sindicatul se ocupa de această parte de administrare, și au făcut un contract cu administrația.

Cei mai mulți bani din aceste magazine, așa cum erau ele mici, de câțiva metri, oricum, mergeau la bugetul de stat circa 500 de mii de euro pe lună, după care se luau o parte de administrație și de către minister, pentru utilități și pentru curățenie (…) Bineînțeles, lua și sindicatul pentru partea de administrare”, a precizat Ion Rădoi, luni seară, în cadrul emisiunii „cu Gândul la București”.

Întreaga emisiune poate fi vizionată AICI:

Potrivit sindicalistului, banii obținuți de pe urma magazinelor de la metrou circulau prin intermediul băncilor.

„Au fost alți colegi acolo, dar nu cred că ar fi putut face ceva, pentru că în primul rând nu umblau cu banii, totul se făcea prin bancă.

Le-am făcut propunerea ca să aducem toate magazinele într-un anumit stas, cum există la toate metrourile din lume, de altfel”, a mai precizat Ion Rădoi în cadrul emisiunii „Cu Gândul la București”.

Ce spune Ion Rădoi despre posibilitatea unei greve

Sindicalistul a vorbit și despre posibilitatea unui nou conflict de muncă în subteran.

„Eu sper să nu se declanșeze, pentru că ar avea de suferit și călătorii, care nu au nicio vină, pe de altă parte, eu zic că ar trebui să existe acest dialog social.

Dacă s-ar respecta toate condițiile, eu zic că nu ar trebui să se ajungă la conflicte”, a mai declarat Ion Rădoi în cadrul emisiunii „Cu Gândul la București”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod portocaliu extins: rafale de 130 km/h în România
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Mesajul postat de sora artistului Ion Drăgan, cu o zi înainte de înmormântarea acestuia: 'Ne-ai distrus pe toți'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Trenul legendar care traversează 3 țări și 8 fusuri orare
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Alex Bodi pune tunurile pe Ramona Olaru după ce a spus că fuge de săraci: 'Trecutul ei nu e prea wow'
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat atunci când șoarecii de laborator au fost eliberați în natură?