Prima pagină » Actualitate » Șomerul Grigore, „ÎNGERUL” unui pasaj din Florența. „Să mă apuc de furat? Niciodată!”

Șomerul Grigore, „ÎNGERUL” unui pasaj din Florența. „Să mă apuc de furat? Niciodată!”

Șomerul Grigore, „ÎNGERUL” unui pasaj din Florența. „Să mă apuc de furat? Niciodată!”

Un român rămas fără loc de muncă și locuință după un accident a devenit un personaj îndrăgit în rândul locuitorilor unui cartier din Florența, Italia, pentru că se îngrijește de un pasaj pietonal, altădată loc pentru traficanți și „găinari”.

Oamenii îl numesc acum „îngerul pasajului”. Grigore Iorgulescu, un zidar rămas fără loc de muncă după un accident, se îngrijește din proprie inițiativă de curățenia unui pasaj pietonal din Florența, motiv pentru care a devenit atât de respectat de localnicii din Varlungo și Guarlone încât îi spun acum românului „Îngerul pasajului”, scrie Rotalianul.

Acesta a devenit o prezență obișnuită pentru că se îngrijește exemplar de un pasaj subteran de sub calea ferată, care leagă străzile Aretina și Marangoni, un loc altădată cunoscut pentru incidente neplăcute precum bătăi, trafic de substanțe interzise, jafuri și hărțuiri.

„Dumnezeu să-l țină în viață pe Gregorio, care ține locul curat și este mereu cu ochii în patru. Altfel, aici ar fi mereu mizerie, inundat și ne-am trăi zilele cu teama bandiților”, povestesc localnicii, recunoscători pentru devotamentul său.

„Mă pricep la zidărie, dar știu să pun și faianță, să vopsesc și multe altele”, a spus Grigore, care explică și de ce a ajuns să locuiască pe străzi.

„Ce era să fac?”

„Mi-am rupt două coaste. Continui să muncesc, dar până nu se vindecă bine, nu pot prelua lucrări grele. Pentru a supraviețui, când nu am nimic de făcut, vin să ajut aici. Ce era să fac? Să mă apuc de furat? Niciodată!”, a spus românul.

„Întotdeauna ține totul curat și dezinfectează. Înainte de a fi el acolo erau o grămadă de infractori. Acum ne simțim mai în siguranță”, a povestit un grup de femei. „Am prevenit mai multe tâlhării”, confirmă Grigore cu voce joasă și cu modestie.

Pentru serviciile pe care le prestează acesta de bunăvoie, cei care trec pe acolo îi lasă și ceva mărunțiș. Dar nu este suficient pentru a-și închiria o cameră.

„Dorm afară, pe o saltea, până îmi găsesc alt loc de muncă sau îmi găsesc asistenții sociali o cazare, nu mi-e rușine să recunosc asta”.

Dar iarna va veni curând și românul a mărturisit: „Dacă mi-aș găsi un loc de muncă și o casă, aș fi un om fericit”.

Sursa foto: La Nazione

Recomandarea video

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe