Audi a câștigat pentru a cincea oară consecutiv cursa de 24 de ore de la Le Mans. Un fost campion mondial de fotbal, printre piloți

Publicat: 15 06. 2014, 19:23
Actualizat: 01 02. 2019, 20:17

Audi s-a impus pentru a 13-a oară la Le Mans, datorită unui prototip hibrid R18.

Echipajul numărul 2 al celor de la Audi, format din francezul Benoît Treluyer, elvețianul Marcel Fassler și germanul Andre Lotterer, au devansat primul echipaj al constructorului german, format din Tom Kristensen (Danemarca) – Lucas Di Grassi (Brazilia) – Marc Gene (Spania), și echipajul numărul opt al celor de la Toyota, format din Nicolas Lapierre (Franța) – Sebastien Buemi (Elveția) – Anthony Davidson (Marea Britanie).

Treluyer, Fassler și Lotterer s-au impus pentru a treia oară la Le Mans, după ce au mai câștigat această cursă în 2011 și 2012.

Fostul campion mondial la fotbal cu naționala Franței, Fabien Barthez, a participat la cursă cu un Ferrari 458 și a încheiat prima sa participare la această competiție pe locul 27.