Prima pagină » Coronavirus » Crește numărul persoanelor care s-au vaccinat cu prima doză. Datele privind vaccinarea din ultimele 24 de ore

Crește numărul persoanelor care s-au vaccinat cu prima doză. Datele privind vaccinarea din ultimele 24 de ore

Crește numărul persoanelor care s-au vaccinat cu prima doză. Datele privind vaccinarea din ultimele 24 de ore
Crește numărul persoanelor care s-au vaccinat cu prima doză. Datele privind vaccinarea din ultimele 24 de ore

Campania de vaccinare împotriva COVID-19 continuă în România, astfel că peste 61.800 de doze de vaccin au fost administrate în ultimele 24 de ore.

O creștere importantă a fost înregistrată în rândul persoanelor care au primit prima doză de vaccin, numărul acestora ajungând la 24.800 în ultimele 24 de ore.

Astfel, 24.800 de persoane au primit prima doză, 3.074 au primit doza a doua, iar 33.062 de persoane au primit doza a treia (doza booster).

Campania de vaccinare împotriva COVID-19. Cele mai multe doze administrate sunt produse de Pfizer

În ultimele 24 de ore, au fost administrate 45.477 doze din vaccinul Pfizer. De asemenea, 2.043 persoane au fost imunizate cu vaccinul Moderna, 52 cu vaccinul AstraZeneca și 14.264 cu serul Johnson & Johnson.

În ceea ce privește reacțiile adverse, au fost înregistrate 42 în ultimele 24 de ore. Dintre acestea, 7 au fost de tip local, iar 35 de tip general. 27 de reacții s-au înregistrat la vaccinul Pfizer, 5 la Moderna și 10 la Johnson & Johnson.

De la începutul campaniei de vaccinare, 27 decembrie 2020, au fost administrate 10.299.425 doze de vaccin:

  • Pfizer – 7.901.984
  • Moderna – 745.727
  • AstraZeneca – 850.951
  • Johnson & Johnson – 800.763
Sursa: CNCAV

Sursa: CNCAV

Câte reacții adverse au fost înregistrate în total

Totodată, au fost înregistrate 16.965 reacții adverse la peste 5,57 milioane de persoane vaccinate:

  • Pfizer – 8.557
  • Moderna – 2.033
  • AstraZeneca – 6.153
  • Johnson & Johnson – 511

Menționăm că 84 reacții adverse sunt în curs de investigare.

„Din cauza faptului că descărcarea datelor din platforma RENV pentru ultimele 24 ore, respectiv pentru întreaga perioadă a campaniei de vaccinare, nu se poate realiza simultan și instantaneu, apar diferențe privind numărul de doze administrate în ultimele 24h. În intervalul de descărcare a datelor sunt înregistrate dozele administrate în această perioadă scurtă de timp.

Prin introducerea în RENV a dozelor efectuate în afara României pentru persoanele care au o doză administrată în România (conform OUG 68/2021), numărul total al beneficiarilor vaccinați cu prima doză suferă modificări (scăderi), deoarece aceștia devin persoane vaccinate cu schema completă.

*Vaccinul Moderna se administrează din data de 4 februarie 2021;

**Vaccinul AstraZeneca se administrează din data de 15 februarie 2021;

***Vaccinul Johnson&Johnson se administrează din data de 4 mai 2021 și este în doză unică;

****Doza a treia se administrează din data de 28 septembrie 2021”, se arată în comunicatul CNCAV.

Sursa: CNCAV

Sursa: CNCAV

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
„Războiul nu a fost niciodată atât de aproape”. Germania își trimite militarii pe flancul estic al NATO
Digi24
„Consideră că suntem epuizați”. Putin crede că SUA sunt slăbite de războiul cu Iranul, potrivit serviciilor secrete americane
Cancan.ro
Gestul SFÂȘIETOR făcut de mama Victoriei, după ce și-a îngropat fiica: 'Ce cauți, tu mamă, aici?' 🥲
Prosport.ro
Cum și-a împăcat Bogdan Stancu soția după escapada cu prezentatoarea TV. VIDEO
Adevarul
Radu Miruță, despre apărarea României: „Nu vrem modernizarea Armatei? Atunci să vorbim în limba rusă”. Ce urmează după miliardele din SAFE
Mediafax
Tristan Tate se plânge de mâncarea din închisoare și spune că a slăbit aproape 6 kilograme
Click
„E un nou standard?” Clientul unui restaurant din Cluj, revoltat de ce a găsit pe nota de plată
Digi24
Cine este Haakon, prințul care a vrut să stea departe de viața regală și a ajuns noul rege al Norvegiei
Cancan.ro
Victoria Ionescu, îngropată cu porecla pe cruce. Cine este 'Natasha', de fapt
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Elena Udrea la 52 de ani, în costum de baie. Și-a făcut o fotografie care i-a lăsat mască pe fanii săi! Arată impecabil
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Service-ul i-a spus că trebuie schimbat motorul. Femeia a reparat singură mașina cu 430 de euro
Descopera.ro
O descoperire schimbă toate planurile pentru viitoarele misiuni pe Lună
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Ce este sindromul impostorului și de ce îi afectează inclusiv pe oamenii de succes