Prima pagină » Actualitate » GÂNDUL LIVE. Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății: „Vaccinarea depinde de numărul de doze de vaccin din România. În aprilie e posibil să demarăm etapa a III-a”

GÂNDUL LIVE. Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății: „Vaccinarea depinde de numărul de doze de vaccin din România. În aprilie e posibil să demarăm etapa a III-a”

Silviu Bănilă

Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății, a vorbit, la GÂNDUL LIVE, despre evoluția campaniei de vaccinare în România și tipurile de vaccin existente pentru imunizarea anti-COVID.

„Vaccinarea depinde de numărul de doze de vaccin din România. Vom vedea o creștere semnificativă, undeva în aprilie e posibil să demarăm etapa a treia, pentru că vin suficiente doze până atunci. Dar această pandemie nu se rezolvă numai cu vaccinarea. Până la imunitatea de 70%, avem celebrele măsuri, sigur, neplăcute, nu mai trebuie foarte mult timp să ne ținem de ele, să încercăm să le păstrăm de maximă rigurozitate.

„Omul sfințește locul, sunt multe școli unde lucrurile au fost respectate”

Deschiderea restaurantelor poate duce la o creștere a cazurilor. E important să analizăm și relația de cauzalitate, discuțiile au fost foarte clare și detaliate, când se respectă toate măsurile, trebuie să ținem cont și de transmiterea comunitară.

Până la urmă, despre asta e vorba, omul sfințește locul, au fost și foarte multe școli în care lucrurile au fost respectate, măsurile au fost foarte bine transmise, comunicate, înțelese.

„Ieri s-au înscris 3 oameni pe secundă pentru vaccinare”

Ieri s-au deschis, ca urmare a sosirii a vaccinurilor AstraZeneca, s-au deschis 220.000 sloturi de programare… Ne bucurăm că peste 100.000 de oameni s-au înscris deja, ieri erau 3 persoane pe secundă, vom deschide pentru fiecare vaccin sloturi noi de vaccinare, acesta e demersul natural, științific.

Pe măsură ce studiile avansează, în măsura în care lucrurile îndeplinesc criteriile, se primește autorizație. Să vă dau un alt exemplu, pentru vaccinul AstraZeneca. Sunt studii în derulare 12-18 ani. Când aceste studii capătă maturitate, vine și o recomandare la pachet, așa cum s-a întâmplat ieri cu OMS. Până a face acest lucru și în România, pentru AstraZeneca vorbim de o recomandare pe vârste 18-55 ani. Vom mai avea extinderi ale utilizării, pe o scară cât mai largă.”, a declarat Andrei Baciu la GÂNDUL LIVE.

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă tradițională cu doar 7000 de euro. Terenul are 1900 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
„Țara cea mai puțin vizitată” din Europa cu peisaje și castele spectaculoase