Prima pagină » Actualitate » Cine plătește daunele provocate de elicopterul american care a aterizat forțat în Piața Charles de Gaulle. „Procedura poate să dureze și doi ani”

Cine plătește daunele provocate de elicopterul american care a aterizat forțat în Piața Charles de Gaulle. „Procedura poate să dureze și doi ani”

Cine plătește daunele provocate de elicopterul american care a aterizat forțat în Piața Charles de Gaulle. „Procedura poate să dureze și doi ani”

Proprietarii celor trei autoturisme distruse, joi, după ce un elicopter american a aterizat forțat în Piața Charles de Gaulle din centrul Capitalei, ar putea aștepta ani buni până să fie despăgubiți. Procedura legală este una complicată, mai ales că, potrivit specialiștilor, neobișnuitul incident nu poate fi considerat accident de circulație.

Trei mașini aflate în trafic au fost avariate după ce aparatul de zbor a dărâmat doi stâlpi de iluminat, care s-au prăbușit pe șosea. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, însă autoturismele au suferit pagube, la fel și  stâlpii de iluminat de care răspund autoritățile publice locale.

În ce privește achitarea pagubelor, instituțiile publice nu au putut să ofere un răspuns clar cu privire la persoana juridică responsabilă și modalitatea de plată. În acest sens, contactați de Gândul, reprezentanții MApN au spus că nu este problema lor, în condițiile în care elicopterul este unul american, în timp de reprezentanții Bazei 57 Aeriene „Mihail Kogălniceanu” au spus că aliații americani „vor acoperi daunele”, fără să specifice o procedură legală.

Generalul (r) Lucian Diniță a explicat, pentru Gândul, că dacă proprietarii autoturismelor au CASCO, atunci problema este rezovată, deoarece asiguratorul plătește reparația, după care se îndreaptă împotriva celui vinovat, stabilit în urma anchetei Parchetului Militar București.

Armata SUA va trebui să achite prejudiciul

„Problemele încep dacă au asigurare de tip RCA. Procedura ar trebui să fie în felul următor. mai întâi, se ia de la Poliție o hârtie, pe care păgubitul o va folosi în instanță. Acolo se va stabili că mașina a fost avariată de un stâlp. După ce se va stabili, oficial, că stâlpul aparține unei companii de elecricitate, reprezentantul legal al acesteia va fi citat. la rândul său. Compania de electricitate va spune că, într-adevăr, stâlpul îi aparține, dar a fost culcat la pământ de un elicopter. Abia atunci, instanța îl va cita pe proprietarul elicopterul, cel mai probabil Armata SUA, care va trebui să achite prejudiciul după ce hotărârea va rămâne definitivă. Procedura poate să dureze și doi ani”, a explicat Lucian Diniță.

Un elicopter militar american a aterizat forțat în Piața Charles de Gaulle din București. În timpul aterizării, aparatul de zbor a doborât, cu elicea, doi stâlpi de iluminat, care, în cădere, au avariat trei autoturisme.

Înainte de a ateriza forțat, echipajul elicopterului informase că există probleme tehnice, iar polițiștii au oprit, de urgență, traficul. Aparatul a reușit să aterizeze pe șosea, în centrul Capitalei și, din fericire, nimeni nu a fost rănit.

Aparatul este un Black Hawk multi-scop și, potrivit informațiilor, participa la antrenamentul desfășurat în pregătirea Zilei Aviației Române, sărbătorită pe 20 iulie. Elicopterul Black Hawk este o aeronavă folosită de foarte mulți ani de armata Statelor Unite ale Americii. Piloții americani se bazează foarte mult pe acest tip de aeronavă.

Recomandarea video

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit un pod cosmic care leagă două galaxii pitice