Prima pagină » Diverse » Showbiz » Tom Cruise, PREMIAT de US Navy pentru rolul său din „Top Gun”: „Sunt foarte mândru de asta”

Tom Cruise, PREMIAT de US Navy pentru rolul său din „Top Gun”: „Sunt foarte mândru de asta”

Tom Cruise, PREMIAT de US Navy pentru rolul său din „Top Gun”: „Sunt foarte mândru de asta”

Marți, actorul american Tom Cruise, în vârstă de 62 de ani, a primit Premiul pentru servicii publice deosebite, care este acordat civililor pentru fapte de eroism sau sprijin pentru Marina americană.

La Studiourile Cinematografice Longcross din Chertsey, un oraş aflat la sud-vest de Londra, Secretarul Marinei din Statele Unite, Carlos Del Toro, i-a înmânat premiul.

Tom Cruise, care deține licența de pilot de aeronave și își face singur cascadoriile în filme, a reluat rolul lui Pete Mitchell în continuarea filmului „Top Gun”, intitulată „Top Gun: Maverick”, care a fost lansat în 2022.

Conform lui Carlos Del Toro, lungmetrajul „a adus nostalgie în rândul publicului mai vârstnic și a revigorat mințile publicului mai tânăr”.
Personajul Maverick, interpretat de Tom Cruise în filmul de acțiune „Top Gun” (1986), despre un tânăr pilot care se pregătește la școala de aviație de luptă a Marinei Statelor Unite, cunoscut și sub numele de „Top Gun”, a fost declarat de un oficial american că „a crescut semnificativ numărul recrutărilor” în armata americană, notează stirileprotv.ro

Carlos Del Toro i-a oferit lui Tom Cruise acest premiu pentru „contribuțiile sale excepționale și variate aduse departamentului de Marină din 1986 până în 2023”, în timp ce s-a oprit pentru a vizita studioul cinematografic în timpul inspecției forțelor americane din Bahrain.

Tom Cruise: „A conduce înseamnă a servi”

„Un principiu de viață, care mie mi se pare foarte real, este acela care spune că a conduce înseamnă a servi”, a spus Tom Cruise după ce a primit premiul. Sunt conștient de asta în interiorul meu și pot observa acest lucru în comportamentul bărbaților și femeilor care sunt în serviciul militar. Apreciază munca lor și pentru mine este o mare onoare să îi reprezint.

Sunt încântat și mândru de asta. El a continuat spunând: „Voi continua să îmi servesc țara pentru a face lumea mai bună”.

În timpul evenimentului de marți au fost discutate alte filme în care actorul hollywoodian a jucat, inclusiv drama biografică din 1989 „Born On The Fourth of July”, drama cu profil judiciar din 1992 „A Few Good Men” și cele mai recente două lungmetraje din franciza „Mission Impossible”, „Dead Reckoning Part One” și „The Final Reckoning”, care vor fi lansate în mai 2025.

Câțiva profesioniști din industria filmului, precum și membri ai Marinei americane, au fost prezenți la scurta ceremonie de marți.

Între artiștii prezenți s-au numărat producătorul și regizorul Christopher MacQuarrie, care a lucrat cu Tom Cruise în cel mai recent film din seria „Top Gun” și în patru filme din franciza „Mission Impossible”; sora lui Tom Cruise, Cass Capazorio; și Chris Diaz, şeful de cabinet al secretarului Marinei Statelor Unite.

Filmul „Top Gun” a avut un succes de bilete la nivel mondial și a conținut mai multe replici celebre ale lui Tom Cruise, care l-a jucat. Printre acestea se numără expresia „Simt nevoia, nevoia de viteză”.

Filmul din 1986, regizat de Tony Scott, fratele cineastului Ridley Scott, i-a jucat pe Val Kilmer, Kelly McGillis, Meg Ryan și Tim Robbins.

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Peter Magyar îl acuză pe Orban că „i-a trădat” pe maghiarii din Transilvania: „L-a susținut pe George Simion”
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă tradițională cu doar 7000 de euro. Terenul are 1900 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce este fenomenul „manosphere” și de ce politicienii britanici cer măsuri ferme pentru protejarea bărbaților?