Dan Dungaciu: „Rada a dat un SEMNAL politic major- Zelenski nu mai are sprijinul nostru”

Publicat: 05 03. 2025, 09:31
Actualizat: 05 03. 2025, 09:34
Dan Dungaciu: „Rada a dat un SEMNAL politic major- Zelenski nu mai are sprijinul nostru"

Într-o ediție transmisă live de Gândul, prof. univ. dr. sociologul și geopoliticianul Dan Dungaciu a analizat evoluțiile recente ale conflictului din Ucraina și implicarea actorilor internaționali. Urmăriți aici, integral emisiunea Marius Tucă Show.

Dan Dungaciu a vorbit despre o serie de observații importante referitoare la acordul bilateral dintre SUA și Ucraina, dar și la tensiunile politice interne din Ucraina, în special în raport cu Rada Supremă și președintele Volodimir Zelenski.

„Rad a transmis un mesaj de susținere a viziunii propunerii lui Donald Trump de soluționare sau de oprire a conflictului, a războiului din Ucraina, avertizând ceea ce domnul Zelenski n-a făcut sau atrăgând atenția asupra faptului că acordul bilateral care urma să fie semnat la Casa Albă de către cei doi președinți includea, de fapt, în subsidiar și asta era tot clouul acestui document, inclusiv garanții de securitate” , spune sociologul.

Trump, Congresul și acordul bilateral

Dan Dungaciu a subliniat că fostul președinte american Donald Trump avea nevoie de acest acord înainte de a se prezenta în fața Congresului. Scopul principal era să transmită un mesaj clar că strategia sa de pacificare a Ucrainei funcționează și că SUA sprijină stabilizarea regiunii.

„Ideea de bază era că Donald Trump avea nevoie de acest acord înainte de a ieși în fața Congresului pentru ca să vorbească despre el și să-i asigure pe congresmenii americani și presa că lucrurile funcționează în direcția pe care a setat-o el, adică pacificarea Ucraine” , afirmă analistul.

https://www.youtube.com/watch?v=PqtOoE-AjHI&t=2355s