Prima pagină » Știri externe » BREAKING NEWS | Armistițiul dintre Israel și grupul islamist Hamas va fi prelungit încă cel puțin două zile

BREAKING NEWS | Armistițiul dintre Israel și grupul islamist Hamas va fi prelungit încă cel puțin două zile

BREAKING NEWS | Armistițiul dintre Israel și grupul islamist Hamas va fi prelungit încă cel puțin două zile

Guvernul Israelului a ajuns, luni, la un acord cu grupul islamist palestinian Hamas pentru prelungirea cu cel puțin două zile a armistițiului, urmând să fie continuate schimburile de prizonieri.

”Statul Qatar anunță că, în cadrul acțiunilor de mediere, s-a ajuns la un acord pentru prelungirea armistițiului umanitar încă două zile în Fâșia Gaza”, a declarat Majed Al-Ansari, purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe din Qatar.

Conform unor surse din cadrul serviciilor de securitate israeliene, prelungirea acordului va presupune eliberarea a încă cel puțin zece ostatici israelieni marți și a altor zece miercuri, iar, în următoarele 48 de ore, vor fi eliberați peste 60 de militanți islamiști palestinieni.

Grupul islamist Hamas a confirmat, potrivit cotidianului Le Monde, prelungirea armistițiului până joi la ora 7.00 (7.00, ora României). Guvernul Israelului nu a făcut, deocamdată, niciun comentariu.

În cadrul acordului inițial, care ar fi expirat marți dimineață, Hamas urma să elibereze în total 50 de ostatici israelieni în schimbul a 150 de militanți islamiști palestinieni aflați în închisori israeliene. Luni seară, urmează să fie eliberați cel puțin 11 ostatici israelieni, fiind îndeplinite condițiile prevăzute în acordul inițial.

Israelul a propus mișcării islamiste Hamas ”o opțiune” de prelungire a armistițiului, a declarat luni Eylon Levi, purtătorul de cuvânt Guvernului Benjamin Netanyahu. Negocierile privind stabilirea noilor termeni au fost intermediate de diplomați din Qatar, din Egipt și Statele Unite.

Administrația de la Washington a confirmat prelungirea armistițiului. ”Pauza umanitară a adus deja o oprire a confruntărilor militare și o intensificare a asistenței umanitare. Pentru a prelungi armistițiul, Hamas s-a angajat să elibereze încă 20 de femei și copii în următoarele două zile. Sigur că Statele Unite ar vrea să vadă prelungirea armistițiului și mai mult”, a declarat luni seară John Kirby, coordonatorul pentru Comunicare Strategică al Consiliului pentru Securitate Națională de la Casa Albă, citat de cotidianul israelian Haaretz.

Națiunile Unite, Statele Unite și Uniunea Europeană au exprimat susținere pentru prelungirea armistițiului dintre Israel și Hamas. ”Acest armistițiu, care este un prim pas important, trebuie să devină durabil, pentru a permite o soluție politică”, a afirmat luni Josep Borrell Fontelles, Înaltul reprezentant al UE pentru Afaceri Externe și Politici de Securitate.

Și Jens Stoltenberg, secretarul general al NATO, a cerut prelungirea armistițiului. Salut faptul că acordul dintre Hamas și Israel a condus la eliberarea ostaticilor și la intensificarea asistenței umanitare. Solicit prelungirea pauzei în confruntările militare. Acest lucru ar facilita asistența umanitară suplimentară pentru populația Fâșiei Gaza. Și ar conduce la eliberarea mai multor ostatici. Suferințele pe care le-am observat evidențiază necesitatea unei soluții politice durabile”, a declarat Jens Stoltenberg, într-o conferință de presă organizată înaintea reuniunii miniștrilor de Externe din statele membre NATO.

Foto: Profimedia

Citește și:

Analist: Netanyahu este supus unor presiuni imense pentru prelungirea armistițiului / Armata israeliană a comis o ”eroare strategică”

Recomandarea video

Mediafax
Alegeri Ungaria. Maghiarii merg astăzi la urne într-un scrutin care i-ar putea pune capăt lui Viktor Orbán după 16 ani de putere
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Câștigă sau pierd SUA în Iran? Argumentele consilierului lui George W. Bush: „Se inventează linii imaginare”
Mediafax
Alegeri Ungaria. Maghiarii merg astăzi la urne într-un scrutin care i-ar putea pune capăt lui Viktor Orbán după 16 ani de putere
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce explicație a dat o șoferiță când a fost prinsă cu DUBLUL vitezei legale?
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Un eveniment de acum 4.200 de ani ar fi contribuit la prăbușirea Vechiului Regat Egiptean