Prima pagină » Știri externe » Bitcoin a fost acceptată ca instrument de plată de Universitatea din Nicosia

Bitcoin a fost acceptată ca instrument de plată de Universitatea din Nicosia

Universitatea din Nicosia va deveni prima universitate din lume care va accepta bitcoin ca instrument de plată, intenționând să dezvolte Cipru ca centru de tranzacționare și procesare pentru moneda virtuală, potrivit unui comunicat postat pe pagina sa de web, relatează CNBC.

Universitatea din Nicosia va deveni prima universitate din lume care va accepta bitcoin ca instrument de plată, intenționând să dezvolte Cipru ca centru de tranzacționare și procesare pentru moneda virtuală, potrivit unui comunicat postat pe pagina sa de web, relatează CNBC.

„Moneda virtuală va crea servicii mai eficiente și va servi ca instrument de dezvoltare a serviciilor financiare în regiuni din întreaga lume”, a declarat Christos Vlachos, directorul financiar al celei mai mari universități private din Cipru.

Universitatea va oferi și cursuri de master având ca temă moneda virtuală.

„Departamentele noastre de business, contabilitate și IT s-au asociat pentru a crea un master interdisciplinar, pentru a pregăti oamenii pentru aceste schimbări revoluționare. În acest context, considerăm că este potrivit să introducem moneda digitală ca instrument de plată în toate instituțiile din toate orașele și țările unde suntem prezenți”, a spus Vlachos.

El a precizat că va fi permisă plata taxelor universitare cu bitcoin, iar cursul de master care va fi oferit de universitate va ajuta profesioniștii în servicii financiare și business, antreprenorii, oficialii guvernamentali și angajații din sectorul public să înțeleagă mai bine, din punct de vedere tehnic, moneda digitală.

Bitcoin este o monedă virtuală care permite utilizatorilor să facă plăți online pentru bunuri și servicii.

Nu există vreo bancă centrală care să emită monede bitcoin, dar acestea pot fi create online prin îndeplinirea unor sarcini complexe, numite „mining”. Cei mai mulți deținători au apelat însă la schimbul valutar direct.

Potrivit estimărilor, există în circulație circa 11,75 de milioane de bitcoin, limita maximă fiind de 21 de milioane de bitcoin.

O bitcoin era cotată joi la circa 677 de dolari, potrivit pieței de tranzacționare Mt. Gox, maximele recente fiind determinate de creșterea interesului pentru monedă în China, precum și de comentarii făcute de participanții la două audieri în Senatul SUA, pe tema monedelor virtuale.

Cotația bitcoin a crescut de la aproape zero la 260 de dolari pe unitate, în luna aprilie, în urma crizei financiare din Cipru. Insula mediteraneană a devenit a cincea țară din zona euro care a cerut ajutor financiar internațional și a introdus un control strict al transferurilor monetare și al retragerilor de numerar.

Bitcoin permite transferurile rapide, ușoare și anonime, astfel că mulți consideră că este numai o chestiune de timp până când ciprioții vor adopta moneda virtuală, acesta fiind și unul dintre motiviele de creștere a cotației acesteia.

Max Keiser, realizator american de emisiuni financiare de televiziune și susținător al bitcoin, a declarat pentru CNBC că criza financiară din Cipru a schimbat felul de a gândi al ciprioțiilor în legătură cu moneda virtuală.

În opinia sa, nimeni nu ar trebui să fie suprins că educatorii și antreprenorii din țară au înțeles rapid că bitcoin oferă o cale de ieșire din nonsensul monetar al băncii centrale, care este euro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Imperiul secret al filmelor piratate a căzut! Cum au spart polițiștii italieni rețeaua CINEMAGOAL care făcea milioane din streaming ilegal
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Mihai Neșu primește o pensie colosală de la olandezi. Cât încasează lunar fostul fotbalist
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Alexandra Căpitănescu, după succesul României la Eurovision 2026: „Nu ne-am așteptat ca o piesă rock atât de nișată să placă atât de mult”
Mediafax
Bolojan trage linia în PNL: Nici clonă a USR, nici brelocul PSD
Click
Țara care a ajuns lider în turismul de relaxare și wellness. Mulți români aleg să-și petreacă vacanță aici: „M-am simțit complet relaxată și fără stres”
Digi24
Bătaie în Centrul Vechi din Capitală între ucraineni și o bandă de motocicliști români. Jandarmii au intervenit în timpul nopții
Cancan.ro
Veste uriașă în lumea mondenă! Celebra cântăreață din România a devenit mamă pentru prima dată
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Mona Nicolici, fosta prezentatoare de știri de la Antena 1. Cum arată astăzi, la 56 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Colapsul Dacia, în presa din Ungaria: vânzări înjumătățite, producție în scădere