Prima pagină » Actualitate » Care este cel mai SIGUR loc din mașină, de fapt, în cazul unui accident rutier

Care este cel mai SIGUR loc din mașină, de fapt, în cazul unui accident rutier

Marian Popescu
Care este cel mai SIGUR loc din mașină, de fapt, în cazul unui accident rutier

Când vine vorba de siguranța auto, ne întrebăm mereu care este cel mai sigur loc din mașină, în cazul unui accident rutier. Se spune că acesta ar fi cel din spate, în principal pe partea dreaptă, pentru că cele mai multe accidente au loc frontal. Dar ce spun experții?

Aceștia sunt de acord că, până la o anumită vârstă sau până când ating o anumită înălțime, copiii sunt cel mai în siguranță pe bancheta din spate, într-un scaun special. Utilizarea unui scaun auto adecvat vârstei și înălțimii este esențială.

Locul central din spate este considerat a fi cel mai sigur, pentru că oferă cea mai mare zonă de deformare în toate direcțiile.

Conform unui studiu al Asigurătorilor de Cercetare a Accidentelor (UDV) din 2015, citat de ziarulromanesc.de, la prima vedere doar 10% dintre pasagerii răniți în accidente se aflau pe bancheta din spate.

Totuși, acest lucru ar putea fi explicat prin faptul că de cele mai multe ori, în timpul călătoriilor, locurile din spate sunt neocupate.

De asemenea, studiul UDV a mai arătat că, în cazuri similare de accidente, 70% dintre leziunile suferite de cei de pe bancheta din spate au fost la fel de grave ca cele de pe scaunele din față. Mai mult, în aproximativ 20% dintre cazuri, leziunile au fost chiar mai grave.

Un motiv ar putea fi că pasagerii din spate se află uneori în poziții riscante. Adică…  se pot apleca în față sau nu poartă centura de siguranță corect.

În plus, pasagerii din spate poartă centurile de siguranță mai rar decât cei din față. Mașinile vin standard cu pretensionatoare, limitatoare de forță a centurii și airbag-uri frontale, în timp ce pe scaunele din spate lipsesc aceste dotări sau sunt disponibile doar contra cost.

În ceea ce privește scaunele din față ale mașinii, multe dintre sistemele de siguranță sunt concepute în primul rând pentru a proteja șoferul. O coliziune laterală gravă din trei are loc pe partea pasagerului, prin urmare… locul șoferului este considerat a fi cel mai sigur din mașină.

Așadar, nu există un răspuns universal la întrebarea… „care este cel mai sigur loc din mașină, în cazul unui acccident?”. Depinde de o serie de factori, cum ar fi echipamentul de siguranță al vehiculului, tipul de accident și comportamentul pasagerilor.

Șoferii beneficiază cel mai mult de sistemele de siguranță instalate. Oricum, este foarte important să purtați centurile de siguranță corect și să minimizați, astfel, riscul de rănire în caz de accident.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul României vine cu soluții după reclamațiile românilor privind cartea de identitate electronică
Digi24
Putin avertizează că războiul din Iran poate declanșa un șoc global ca pandemia COVID-19
Cancan.ro
Zodia care va da lovitura pe plan sentimental. Acești nativi singuri își vor găsi jumătatea, spune Mihai Voropchievici
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
„Stai ca boul pe coadă”: dialogul dintre Gabriela Cristea și Ioana Ginghină care a încins spiritele. Replica dură a medicilor
Mediafax
Care sunt cele mai proaste locuri într-un avion. Experții explică de ce trebuie evitate
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Ce valoare are bancnota de 10 milioane de riali, recent lansată de Iran, care se confruntă cu o inflație-record
Cancan.ro
Rareș Cojoc i-a dat 'fatala' Andreei Popescu după divorț. Nu doar că a părăsit-o, dar a 'lovit-o' unde o durea mai tare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. S-a retras din lumina reflectoarelor de ani buni! Mulți nu ar mai recunoaște-o acum!
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Parteneriate cu industria auto pentru armament low-cost. România, pe radar
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Telescopul Webb a detectat o atmosferă imposibilă pe un fost Pământ antic