Prima pagină » Știri externe » Presa din Rusia: Anturajul lui Putin a început deja pregătirile pentru alegerile prezidenţiale din 2024

Presa din Rusia: Anturajul lui Putin a început deja pregătirile pentru alegerile prezidenţiale din 2024

Presa din Rusia: Anturajul lui Putin a început deja pregătirile pentru alegerile prezidenţiale din 2024

Anturajul preşedintelui rus Vladimir Putin a început pregătirile pentru alegerile prezidenţiale din 2024, pornind de la premisa că acestea vor avea loc la data stabilită şi cu participarea actualului şef al Kremlinului, relatează vineri cotidianul rus Kommersant.

Potrivit acestei publicații, reprezentanţii administraţiei prezidenţiale de la Moscova au început deja consultările pe tema scrutinului cu comunitatea de experţi ruşi.

Pentru moment, pregătirile au un ”caracter preliminar” fără ”contururi ideologice”, deşi se crede că această campania se va axa pe ”unitatea” naţiunii pe fondul invaziei ruse în Ucraina pe care Kremlinul o numeşte ”operaţiune militară specială”.

Reprezentanţii Kremlinului vor urmări îndeaproape alegerile regionale din septembrie 2023 pentru a trage concluziile potrivite în perspectiva alegerilor prezidenţiale din 2024, mai scrie cotidianul rus, citat de EFE.

Următoarele alegeri prezidenţiale din Rusia ar urma să aibă loc la 17 martie 2024, iar campania electorală, aşa cum a fost planificată, ar trebui să înceapă în decembrie 2023.

Vladimir Putin, care are acum 70 de ani și se află la putere în Rusia din 2000, şi-a anunţat participarea la alegerile din martie 2018 cu patru luni înainte ca acestea să aibă loc, adică în decembrie 2017, mai aminteşte sursa citată, preluată de Agerpres.

Amendamentele la Constituţie adoptate în 2020 au ‘şters’ practic cele patru mandate prezidenţiale ale lui Putin de până acum, oferindu-i posibilitatea de a candida la alegerile prezidenţiale din 2024 şi din 2030, adică încă două mandate a câte şase ani.

Putin personal, preşedinte din 2000 (cu pauză între 2008 şi 2012, când a exercitat funcţia de premier), nu a anunţat încă dacă va candida sau nu, potrivit Kommersant.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Prosport.ro
Reacția germanilor despre Dan Petrescu după ce au văzut că a slăbit 30 de kilograme din cauza tratamentului
Adevarul
Cine este generalul criminal de război trimis de Putin în Venezuela pentru a conduce peste 120 de soldați ruși. Sprijină regimul lui Maduro
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Ninge 10 zile fără oprire în aceste orașe din România. Anunțul făcut de meteorologii Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare