Prima pagină » Știri externe » VIDEO Președintele GERMANIEI a dizolvat Parlamentul și a convocat alegeri anticipate după ce Guvernul Scholz a fost demis

VIDEO Președintele GERMANIEI a dizolvat Parlamentul și a convocat alegeri anticipate după ce Guvernul Scholz a fost demis

Președintele Germaniei, Frank-Walter Steinmeier, a luat act, vineri, de lipsa unei coaliții guvernamentale majoritare și a dispus dizolvarea Bundestagului și convocarea de alegeri parlamentare anticipate.

”Am decis astăzi dizolvarea celei de-a 20-a legislaturi și organizarea alegerilor parlamentare pe 23 februarie. I-a fost transmisă decizia scrisă președintelui Bundestagului”, a declarat președintele Frank-Walter Steinmeier, într-un discurs televizat, potrivit postului de televiziune ARD și publicației Die Welt.

”Exact în vremuri dificile precum cele de acum, este necesară stabilitate și avem nevoie de un guvern funcțional și de o majoritate solidă în Parlament. În ultima săptămână, am avut consultări cu președinții grupurilor politice din Bundestag. Actualul Guvern și-a asumat răspunderea în Parlament, a pierdut votul și nu mai are majoritate. Nu am reușit să obțin majoritate parlamentară nici pentru alt guvern. De aceea, sunt convins că alegerile anticipate reprezintă parcursul corect pentru țara noastră”, a subliniat Frank-Walter Steinmeier.

Coaliția care susținea Guvernul Olaf Scholz s-a destrămat, iar Cabinetul guvernamental a pierdut pe 16 decembrie votul de încredere asumat în Bundestag, Camera inferioară a Parlamentului de la Berlin. Potrivit sondajelor, Uniunea Creștin-Democrată (CDU, centru-dreapta, opoziție) este pe primul loc în preferințele electorale cu 32%, urmată de partidul Alternativă pentru Germania (AfD, extremă-dreapta, opoziție), la nivelul de 20%. Partidul Social-Democrat (SPD, centru-stânga), al cancelarului în exercițiu Olaf Scholz, are o popularitate de 16%, iar Alianța ’90/Verzi este la nivelul de 12%. Alianța Sahra Wagenknecht (BSW, stânga) este creditată cu 8% din intențiile de vot, iar Partidul Liber-Democrat (FDP, centru-dreapta), cu 5%.

În schimb, Alice Weidel, candidatul la funcția de cancelar al partidului Alternativă pentru Germania (AfD, extremă-dreapta), l-a depășit pe Friedrich Merz, liderul Uniunii Creștin-Democrate (CDU, centru-dreapta), în preferințele de vot, ceea ce ar putea produce o surpriză în scrutinul parlamentar anticipat.

Conform unui sondaj al Institutului Insa, comandat de publicația Bild, 24% dintre germani ar vota-o pe Alice Weidel în mod direct cancelar. Friedrich Merz este la nivelul de 20%, fiind urmat de cancelarul în exercițiu, Olaf Scholz, din cadrul Partidului Social-Democrat (SPD, centru-stânga), creditat cu 15%. Robert Habeck, candidatul Alianței ’90/Verzi are o popularitate de 14%.

Foto: Profimedia

Video: ARD

Citește și:

ANALIZĂ Moment CRUCIAL pentru Europa /Afectată de crize interne și de riscuri externe, UE trebuie să își stabilească direcția

Elveția și Uniunea Europeană au ajuns la un acord de consolidare a relațiilor COMERCIALE bilaterale

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce este „divorțul silențios”: Rămâi căsătorit, dar ieși din relație