Prima pagină » Știri externe » Trump, acuzații grave la adresa Administrației Obama. Cum a ajuns Susan Rice ținta atacurilor

Trump, acuzații grave la adresa Administrației Obama. Cum a ajuns Susan Rice ținta atacurilor

Trump, acuzații grave la adresa Administrației Obama. Cum a ajuns Susan Rice ținta atacurilor
Trump, acuzații grave la adresa Administrației Obama. Cum a ajuns Susan Rice în ținta atacurilor

Susan Rice a dat asigurări, marți, că Administrația Barack Obama nu a utilizat în scop politic informații despre Donald Trump sau despre apropiați ai acestuia.

Însă Donald Trump are altă opinie. Întrebat, într-un interviu acordat cotidianului The New York Times, dacă Susan Rice a încălcat vreo lege, președintele SUA a afirmat: „Cred asta? Da, cred”.

„Cred că va fi cea mai mare știre. Este o știre atât de importantă pentru țara noastră și pentru lume. Este una dintre cele mai mari știri din perioada noastră”, a spus Donald Trump, precizând că va oferi detalii și dovezi despre presupusa infracțiune comisă de Susan Rice la „momentul potrivit”.

Susan Rice a dat asigurări că nu a dezvăluit public numele niciunui apropiat al lui Donald Trump menționat în rapoarte ale serviciilor. „Nu am dezvăluit nicio informație despre nimeni”, a explicat ea.

Acuzațiile conform cărora Administrația Barack Obama ar fi efectuat operațiuni de monitorizare a lui Donald Trump ori a apropiaților acestuia în scop politic sunt „absolut false”, a subliniat Susan Rice, fost consilier prezidențial pentru Siguranța Națională. „Acuzațiile par să sugereze că oficiali ai Administrației Obama ar fi utilizat în vreun fel informații obținute de servicii în scopuri politice. Aceste lucruri sunt absolut false”, a declarat Susan Rice într-un interviu acordat MSNBC.

Președintele Donald Trump a acuzat la un moment dat Administrația Barack Obama că ar fi ordonat monitorizarea echipei sale în campania electorală. Luni, Bloomberg View a relatat că Susan Rice ar fi ordonat serviciilor ca cel puțin un membru al echipei lui Donald Trump să fie „demascat”, apărând sugestii că apropiații fostului președinte ar fi intenționat să utilizeze informații pentru compromiterea viitorului lider de la Casa Albă. Susan Rice nu a negat direct că ar fi ordonat astfel de lucruri, dar a respins sugestiile că ar fi avut activități care i-au depășit atribuțiile. „Nu a fost nimic neobișnuit, uneori au fost necesare unele solicitări. Dar nu îmi aduc aminte să fi făcut solicitări speciale după scrutinul prezidențial”, a subliniat Rice.

Congresul SUA investighează presupuse ingerințe ale Rusiei în scrutinul prezidențial și posibile contacte între apropiați ai lui Donald Trump și Moscova.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe