Prima pagină » Știri politice » Marcel Ciolacu despre DEFICIT: Nu reprezintă o problemă. Am trăit acea perioadă când un DICTATOR a luat decizia să BAGE o țară în FOAMETE

Marcel Ciolacu despre DEFICIT: Nu reprezintă o problemă. Am trăit acea perioadă când un DICTATOR a luat decizia să BAGE o țară în FOAMETE

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, miercuri, că statisticile privind deficitul nu reprezintă o problemă pentru România. Acesta a precizat că datoriile sunt generate de către fostul premier, Florin Cîțu.

În cadrul unei verificări a lucrărilor dintre DN5 și DN4, Autostrada Sudică de Centură a Capitalei, Marcel Ciolacu a fost întrebat despre evoluția deficitului bugetar.

În fiecare an în ianuarie și februarie vine cataclismul. Nu e nicio problemă, ne-am asumat că ne încadrăm într-un deficit rezonabil și real, a transmis Ciolacu adăugând că deficitul trebuie controlat astfel încât să nu producă efecte puternice asupra oamenilor.

Premierul a afirmat efortul coaliției de a vedea lucruri reale și credibile. Acesta a explicat că datoriile sunt generate de către fostul premier, Florin Cîțu.

Eu am trăit acea perioadă când un dictator a luat decizia intre o țară în foamete, plătim o datorie. Mi se pare e pe 1 aprilie ziua celui care a făcut aceste datorii. Avem o coaliție responsabilă, vedem lucruri credibile, reale, nu este o problemă cu deficitul. Au fost niște plăți de la Ministerul Apărării care au venit în lunile ianuarie și februarie la ANAF. Haideți vedem totuși un trimestru, un exercițiu pe un trimestru și putem vorbi în detaliu, a spus Ciolacu.

Comisia Europeană a avertizat, luni, că România se confruntă în continuare cu vulnerabilităţi legate de conturile finanţelor publice şi ale balanţei externe.
Potrivit unui comunicat al Executivului comunitar, celelalte state membre pentru care s-au publicat analize aprofundate sunt Cipru, Ţările de Jos, Suedia, Spania şi Slovacia.

CITEȘTE ȘI:

Marcel Ciolacu: România va avea cea mai mare CREȘTERE ECONOMICĂ din Europa în 2024, bazată pe INVESTIȚII

Marcel Ciolacu, la Moldova Romania CAPITAL BRIDGES: A trecut vremea podurilor de flori, e timpul podurilor de fier și beton spre R. Moldova

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Kelemen Hunor, despre sărăcia românilor: Suntem la limită. Există o prăpastie mare în societate între clasa medie și oamenii săraci
Digi24
VIDEO Cum a primit moneda românească denumirea de „leu”. Trebuia inițial să se numească „român”
Cancan.ro
De ce l-a făcut Aris alcoolic pe Boureanu, de fapt. Are legătură cu Andreea Esca
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Ce șanse sunt ca Vladimir Putin să fie înlăturat de la putere? Strategia liderului rus în fața presiunilor interne și eșecurilor din Ucraina
Mediafax
Kelemen Hunor, despre sărăcia românilor: Suntem la limită. Există o prăpastie mare în societate între clasa medie și oamenii săraci
Click
Cât au ajuns să coste două nopți de cazare la pensiunea Andreei Esca, la începutul lunii martie. Nu oricine își permite
Digi24
Ce cred ucrainenii despre noua rachetă de croazieră românească Sahara, prevăzută cu Nemesis AI: „Singurul proiect cunoscut publicului”
Cancan.ro
Fostul internațional, sedus de ispita de la Insula Iubirii. A divorțat după doar 3 luni de căsnicie, iar acum și-a găsit jumătatea
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Titi Aur explică de ce aceste anvelope pot fi un risc în ninsorile din aceste zile
Descopera.ro
China a construit robotul suprem! Ce poate face?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Un obiect cosmic bizar a fost descoperit lângă gaura neagră supermasivă a Căii Lactee