Prima pagină » Știri politice » Purtătorul de cuvânt al PSD, despre reforma PENSIILOR SPECIALE: „Astăzi va avea loc o discuţie cu Banca Mondială”

Purtătorul de cuvânt al PSD, despre reforma PENSIILOR SPECIALE: „Astăzi va avea loc o discuţie cu Banca Mondială”

Purtătorul de cuvânt al PSD, despre reforma PENSIILOR SPECIALE: „Astăzi va avea loc o discuţie cu Banca Mondială”

Radu Ştefan Oprea, purtătorul de cuvânt al PSD, informează că astăzi va avea loc o discuţie cu Banca Mondială, atât la ministerul Muncii cât şi la Guvern, cu privire la forma finală a raportului pe care Banca Mondială trebuie să îl prezinte, pe tema reformei pensiilor speciale.

„Este în cererea de plată numărul 3, am vorbit despre cererea de plată numărul 2, unde toți miniștrii PSD au închis în acest moment. Astăzi, din câte ne-a informat ministrul Muncii, va avea loc o discuție cu Banca Mondială la nivelul ministerului și la Guvern referitoare, probabil, la forma finală a raportului pe care Banca Mondială trebuie să îl prezinte”, a anunțat Radu Oprea, la finalul ședinței social-democraților de astăzi.

Conform acestuia, în PNRR se discută despre un raport final al Băncii Mondiale.

„Este vorba despre raportul final, în PNRR se vorbește despre raport final, acesta nu a sosit încă nici la ministerul Muncii, nici la premier. A fost un raport preliminar, în baza căruia a fost realizat proiectul de lege. (…) Marius Budăi ne-a informat ca va avea întâlnire cu reprezentații Băncii Mondiale, astăzi și mâine, împreună cu premierul României. Se așteaptă să primească acest raport final cu ocazia acestor întâlniri. Ce a primit până acum este raportul parțial care este venit de anul trecut”, a explicat acesta.

„Ar trebui să fie o cooperare în interiorul Guvernului”

Purtătorul de cuvânt al PSD a mai precizat că nu a existat vreo discuție în ceea ce privește o posibilă demisie a ministrului Muncii.

„Este mai important să vedem care sunt rezultate raportului final din partea Băncii Mondiale și împreună cu premierul să găsească cea mai bună soluție, în funcție de ce spune acest raport. Este ministerul Muncii cel care este titular de filă, numai că este o reformă care privește mult mai multe ministere. Aici ar trebui să fie o cooperare în interiorul Guvernului și să fie prezenți și ceilalți miniștrii la aceste discuții, asupra cărora zona aceasta de pensii, cunoscute ca speciale, au impact. Atunci trebuie să fie și ministrul Justiției și ceilalți miniștrii”, a precizat Radu Oprea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Explicații de la Guvern: de ce au crescut impozitele pe proprietate și mașini în 2026?