LONDRA 2012 JOCURI OLIMPICE. Cătălina Ponor, lovită de Ferrari: „Meritam cât Ponor, dar ea e din România”

Publicat: 09 08. 2012, 11:57
Actualizat: 09 08. 2012, 11:57

Gimnasta italiană Vanessa Ferrari, participantă în finala la sol de la JOCURILE OLIMPICE 2012 LONDRA, a reacționat dur după ce nu a reușit să se claseze pe podium, vărsându-și nervii pe Cătălina Ponor.

„Meritam 15,200, cât a luat și Ponor, dar ea e din România”, a spus gimnasta italiană după finală, sugerând că arbitrii ar fi avantajat-o pe sportiva noastră.

Apoi, Ferrari a plusat: „De fapt, Ponor nici măcar nu merita să fie în finală, pentru că greșise grav în calificări, dar arbitrii au lăsat-o să participe”.

Ferrari a terminat concursul cu aceeași notă ca rusoaica Alya Mustafina (14,900), însă aceasta a avut un exercițiu cu o dificultate mai mare și s-a clasat pe locul trei. Gimnasta italiană se consideră nedreptățită și spune că, după ce a terminat exercițiul, era fericită fiindcă nu greșise nimic.

La finalul concursului, antrenorul Vanessei Ferrari, Enrico Casella, a declarat că, în gimnastică, „Italia este mai mică decât România și Rusia”.

Intenționat sau nu, jurnaliștii La Repubblica au botezat-o pe gimnasta noastră „Carolina Ponor”.