Olanda și Argentina, primele naționale care merg în sferturile de finală la Cupa Mondială din Qatar!

Publicat: 03 12. 2022, 23:00
Actualizat: 03 12. 2022, 23:26

Naționala Țărilor de Jos s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Statelor Unite cu scorul de 3-1 (2-0), sâmbătă, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în primul meci din optimi.

Echipa antrenată de Louis van Gaal a făcut un joc tactic foarte bun şi s-a impus prin golurile marcate de Memphis Depay (10), Daley Blind (45+1) şi Denzel Dumfries (81), în timp ce pentru americani a punctat Haji Wright (76).

Olanda, vicecampioană mondială în 1974, 1978 şi 2010, a ajuns la 19 meciuri consecutive fără înfrângere, 14 victorii şi 5 egaluri.

De asemenea, selecţionata Argentinei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Australiei cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan.

Selecţionata Albiceleste a câştigat meritat, prin golurile marcate de Lionel Messi (35) şi Julian Alvarez (57), dar Australia a luptat până la final, după ce a redus din diferenţă prin autogolul lui Enzo Fernandez (77).

În sferturi, Olanda va înfrunta pe 9 decembrie învingătoarea dintre Argentina şi Australia (Ahmad Bin Ali Stadium – Ar-Rayyan, 21:00).

• ŢĂRILE DE JOS: Noppert – Timber, Van Dijk, Ake (de Ligt 90+3) – Dumfries, De Roon (Bergwijn 46), F. De Jong, Blind – Klaassen (Koopmeiners 46) – Gakpo (Weghorst 90+3), Depay (Simons 83). Selecționer: Louis van Gaal
  • SUA: Turner – Dest (Yedlin 75), Zimmerman, Ream, Robinson (Morris 90+2) – McKennie (H. Wright 67), T. Adams, Musah – Weah (Aaronson 67), J. Ferreira (Reyna 46), Pulisic. Selecționer: Gregg Berhalte

În sferturi, Argentina va întâlni Ţările de Jos, care au trecut de SUA, scor 3-1

• ARGENTINA: D. Martinez – Molina (Palacios 80), Otamendi, Romero, Acuna (Tagliafico 71) – Mac Allister (Montiel 80), E. Fernandez, De Paul – Papu A. Gomez (Lisandro Martinez 50), Messi, J. Alvarez (Lautaro Martinez 71). Selecționer: Lionel Scaloni
  • AUSTRALIA: Ryan – Degenek (Karacic 71), Souttar, Rowles, Behich – Leckie (Kuol 71), Mooy, Irvine, Baccus (Hrustic 58) – McGree (Goodwin 58), Duke (MacLaren 71). Selecționer: Graham Arnold

Care sunt mecurile din optimile de finală de la Cupa Mondială?