Prima pagină » Știri » Cel puţin cinci morţi după o serie de explozii produse în Kabul, Afganistan

Cel puţin cinci morţi după o serie de explozii produse în Kabul, Afganistan

Cel puţin cinci morţi după o serie de explozii produse în Kabul, Afganistan
Cel puţin cinci morţi după o serie de explozii produse în Kabul, Afganistan / Sursă FOTO: Pixabay - Caracter Ilustrativ

Cel puţin cinci persoane, inclusiv doi agenţi de poliţie, au fost ucise în urma unei serii de atacuri teroriste produse sâmbătă în oraşul Kabul şi în nordul Afganistanului, anunţă autorităţile, potrivit agenţiei Associated Press.

Cinci bombe au explodat sâmbătă în diverse zone din Kabul

Cinci bombe au explodat sâmbătă în diverse zone din capitala Afganistanului. Cel puţin patru persoane au fost ucise, iar alte patru au fost rănite în atacuri, a declarat Maooma Jafari, un purtător de cuvânt al Ministerului afgan al Sănătăţii.

Printre persoanele ucise figurează doi agenţi de poliţie.

Un alt atac a avut loc în provincia Balkh, situată în nordul Afganistanului, soldându-se cu moartea unui militar afgan.

Atentatele nu au fost revendicate, dar în Afganistan sunt active organizaţiile teroriste Stat Islamic şi Al-Qaida, precum şi insurgenţii talibani.

Un atentat cu mașină-capcană avusese loc pe 20 decembrie în Afganistan

Cel puțin opt persoane au murit, duminică, în urma unui atac cu mașină-capcană, în vestul orașului Kabul, din Afganistan. Alte 15 persoane au fost rănite, între care un membru al Parlamentului, potrivit AP.

Ministerul de Interne din Afganistan a spus că a avut loc o explozie cu mașină-capcană în capitala afgană Kabul și cel puțin opt persoane au fost ucise.

Purtătorul de cuvânt al ministerului a declarat că explozia de duminică dimineață a rănit alte 15 persoane, inclusiv un membru al parlamentului, respectiv pe Khan Mohammad Wardak.

Tariq Arian, purtător de cuvânt al Ministerului de Interne, a declarat că responsabili de atac sunt “teroriştii”. Printre victime se numără femei şi copii, a precizat el.

În social media au apărut imagini cu flăcările de după explozie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp