Prima pagină » Știri politice » Sorin Grindeanu spune că „România nu își permite să refuze o invitație de la Donald Trump”

Sorin Grindeanu spune că „România nu își permite să refuze o invitație de la Donald Trump”

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu / Sursa foto: Alexandra Pandrea (GANDUL)

Liderul PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, într-o intervenție pentru Antena 3, că România nu își permite să refuze inivitația la Consiliul de Pace al lui Donald Trump. De asemenea, Grindeanu spune că perioada de analiză de către președintele Nicușor Dan a invitației este bună, dar subliniază că aceasta nu trebuie să dureze foarte mult.

Sorin Grindeanu a atras atenția că schimbările de pe scena internațională obligă România să iasă din „zona mioitică” și să aibă un rol activ. Acesta a subliniat că apartenența la Uniunea Europeană rămâne importantă dar a avertizat că etapa de analiză a invitației din partea lui Donald Trump nu trebuie prelungită la nesfârșit.

„Nu, scurt, nu. Nu pot decât să-mi spun punctul de vedere, să-l transmit și public. Eu cred că în aceste săptămâni, în aceste luni, lumea se schimbă. Este evident, cu toții vedem acest lucru. România nu poate să rămână într-o zonă mioritică. Ne uităm și vorbim cu luna și cu stelele în timp ce alții se pregătesc și se organizează. De aceea e bună și această perioadă de analiză, dar nu trebuie să dureze foarte mult. Sigur, suntem partea Uniunii Europene, e foarte important să vedem ce spun și ceilalți membrii ai UE și mă gândesc că acesta a fost și este raționamentul pentru care președintele și-a luat acest delay dar după care nu mai putem rămâne într-o zonă din aceasta ascunsă”, a declarat Sorin Grindeanu.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Coaliția stă pe un butoi de pulbere. Sorin Grindeanu spune că îl poate da jos pe Bolojan: „Dacă va fi nevoie, da / Sigur că scârțâie coaliția / Nu este vorba numai de premier, ci și de USR”

Oana Țoiu spune că Nicușor Dan a „primit cu bucurie” invitația la Consiliul pentru Pace, pe care a refuzat-o

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cine ar putea intra în noul Guvern? Lista numelor vehiculate
Digi24
Conflictul intern de care Putin se teme cel mai mult
Cancan.ro
Care sunt singurii 3 Faimoși care au REFUZAT să se întoarcă în Dominicană, la marea finală Survivor 2026
Prosport.ro
Fosta noră a lui Ion Țiriac e din nou în centrul atenției. Ileana Lazariuc e definită de lux şi a semnat contractul
Adevarul
Exodul din armata lui Putin. „Criza dezertărilor din Rusia începe să semene cu dezastrul din Primul Război Mondial”, susține un activist rus
Mediafax
Unde se trăiește cel mai bine în Europa? Clasamentul celor mai bogate țări
Click
Petrecere de poveste pentru fiul lui Ianis Hagi, la tăierea moțului. Nume mari din fotbalul românesc au făcut show, printre care și Gigi Becali. „Este o zi specială pentru noi”
Digi24
O fată de 18 ani din Cluj-Napoca acuză că a fost drogată și violată la banchetul de absolvire a liceului
Cancan.ro
Nu a primit 100.000 de euro! Câți bani a încasat Gabi Tamaș, de fapt, pentru că a câștigat Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Medicul rezident găsit mort la spitalul Floreasca și-ar fi injectat o substanță de 50 de ori mai puternică decât heroina. Nu avea nicio șansă de supraviețuire
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Aparatul ieftin cu baterie de la Lidl pe care toți șoferii îl vor în vară
Descopera.ro
Paradoxul găurilor negre, rezolvat! Ce au descoperit astronomii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Descopera.ro
Sindromul Paris. De ce unii turiști ajung să aibă atacuri de panică, halucinații și episoade severe de anxietate după ce ajung în orașul pe care îl idealizau