Prima pagină » Știri » Grindeanu, către Năsui: Când ești prost, nici măcar noile tehnologii nu te ajută să maschezi asta

Grindeanu, către Năsui: Când ești prost, nici măcar noile tehnologii nu te ajută să maschezi asta

Grindeanu, către Năsui: Când ești prost, nici măcar noile tehnologii nu te ajută să maschezi asta

Sorin Grindeanu critică faptul că ministrul Claudiu Năsui solicită amânarea dezbaterilor pe legea care blochează participarea Huawei la licitația 5G.

Fostul premier spune că USR „se bătea a cu pumnii în piept” că este pro-american, însă poziția ministrului Năsui denotă contrariul.

„După ce, din Opoziție, USR se bătea cu pumnii în piept cât de pro-american și pro-european este, acum, la Putere, ne arată fix contrariul! Ministrul Năsui cere azi amânarea dezbaterilor pe legea care blochează participarea Huawei la licitația 5G, șocând pe toată lumea! Asta deoarece, ca ministru, a fost de acord cu legea trecută prin Guvern, iar ca membru CSAT a votat pentru acest proiect, trimis apoi la Parlament pentru dezbatere în regim de urgență!”- a scris Grindeanu pe Facebook.

Grindeanu îl critică pe ministrul USR-PLUS

Potrivit lui Grindeanu, poziția adoptată de Năsui sfidează memorandumul semnat de Klaus Iohannis în USA.

Grideanu mai scrie că Năsui se împotrivește și tuturor statelor europene importante, care au luat deja decizii similare ce elimină companiile chineze din licitiațiile 5G.

„Practic Năsui ne transmite că nu dă doi bani pe următoarele fapte concrete:

– Iohannis a semnat în SUA un memorandum pe această temă cu Trump, act care trebuie transpus acum în lege;

– toate statele europene importante au luat deja decizii similare ce elimină companiile chineze din licitiațiile 5G;

– amânarea legii blochează licitația 5G, proiect vital pentru România, din care Guvernul unde Năsui e membru speră să obțină sute de milioane de euro!

Dacă Năsui s-a răzgândit brusc din pricina lobbyului puternic al Huawei – asta e deja treaba procurorilor. Dacă însă nu înțelege despre ce e vorba, îi dau o veste tristă: când ești prost, nici măcar noile tehnologii nu te ajută să maschezi asta…”, scrie Sorin Grindeanu pe o rețea socială”- a mai scris fostul premier Sorin Grindeanu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
Ce a scris un român pe salata boeuf, de Revelion? Invitații au rămas mască 😲 😲 😲
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Cadou de 200.000 de euro la majoratul fiicei unui afacerist din Sibiu, într-un eveniment plin de fast
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ce au observat cercetătorii după ce au reconstituit fața lui Homo erectus?