Prima pagină » Video » Vremea se schimbă radical: vin PLOI abundente, vânt puternic și grindină

Vremea se schimbă radical: vin PLOI abundente, vânt puternic și grindină

După mai multe zile cu temperaturi ridicate și soare, România se pregătește pentru o schimbare bruscă de vreme. Meteorologii avertizează că, începând din această noapte și până sâmbătă seara, întreaga țară va fi afectată de instabilitate atmosferică accentuată, averse torențiale, descărcări electrice, vânt și chiar grindină în unele zone.

Ploi puternice și cantități mari de apă în mai multe regiuni

Specialiștii de la Administrația Națională de Meteorologie (ANM) au emis o avertizare conform căreia, începând din această noapte, ploile vor cuprinde cea mai mare parte a țării. Precipitațiile vor fi abundente în special în Carpații Occidentali, nordul Carpaților Orientali, vestul Carpaților Meridionali și nordul Olteniei. Cantitățile de apă vor depăși 15-25 litri pe metru pătrat, iar local vor ajunge chiar la peste 40 de litri pe metru pătrat.

În unele zone, precipitațiile vor fi însoțite de descărcări electrice frecvente și căderi de grindină. De asemenea, intensificările de vânt vor fi resimțite în mai multe regiuni ale țării. Rafale puternice vor fi în vest, est și sud-est, precum și în zona montană.

Vânt puternic și răcire a vremii

Meteorologii anunță că vântul va începe să sufle cu putere mâine dimineață în toate regiunile, însă cele mai mari intensificări vor fi resimțite în Banat, Crișana, Moldova, Dobrogea și la munte. De vineri, rafalele vor deveni mai violente în zonele montane, în vestul și centrul țării, unde pot depăși chiar 60-70 km/h la altitudini mari.

Odată cu această schimbare de vreme, temperaturile vor începe să scadă treptat, astfel că maximele vor fi mai apropiate de valorile normale pentru această perioadă.

Sursă: TVR 1 

Foto caracter ilustrativ/capturi: TVR 1

CITEȘTE ȘI:

Flash-urile agresive în trafic te pot lăsa fără PERMIS! Noua regulă care schimbă tot

Fermele piscicole din România, în criză! Schimbările de TEMPERATURĂ și seceta aduc pierderi uriașe

România va primi un nou sistem PATRIOT, după ce a cedat unul Ucrainei

Alexandra Anton a studiat Topografie și Cartografie la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca și a absolvit cursurile de masterat în domeniul geomatică. În prezent, studiază Română-Spaniolă ... vezi toate articolele