Prima pagină » Știri externe » Donald Trump nu susține trimiterea de ajutor militar în Ucraina: ”Înainte ar trebui să construim școli sigure pentru copiii noștri”

Donald Trump nu susține trimiterea de ajutor militar în Ucraina: ”Înainte ar trebui să construim școli sigure pentru copiii noștri”

Donald Trump nu susține trimiterea de ajutor militar în Ucraina: ”Înainte ar trebui să construim școli sigure pentru copiii noștri”

Fostul președinte american Donald Trump le-a solicitat parlamentarilor să se ocupe cu prioritate de finanțarea pentru securitatea școlilor din SUA, în loc să trimită ajutor militar în Ucraina.

Fostul șef al statului american a vorbit într-o conferință pro-arme despre modul în care SUA ”are 40 de miliarde de dolari de trimis în Ucraina”, dar nu este în stare să asigure securitatea în școli.

”Înainte de a construi o națiune în restul lumii, ar trebui să construim școli sigure pentru copiii noștri în propria noastră națiune”, a spus Trump, stârnind aplauze puternice.

Congresul SUA a votat trimiterea de ajutor militar în Ucraina

Congresul SUA a votat, la începutul lunii mai, cu o majoritate copleșitoare, trimiterea de ajutor militar în Ucraina de aproximativ 40 de miliarde de dolari.

Potrivit presei americane, de la începutul invaziei Ucrainei de către Rusia, Statele Unite au trimis în total 54 de miliarde de dolari pentru Ucraina.

Fostul președinte al SUA nu este de acord, însă, cu înăsprirea controalelor asupra armelor de foc și spune că armele de foc ar trebui să fie permise pentru americanii decenți, pentru a se apăra de ”rele”.

Fostul șef de stat propune, pentru asigurarea securității școlilor, să fie introduse puncte unice de intrare fortificate, cu detectoare de metale și cel puțin un polițist înarmat în fiecare unitate de învățământ.

În schimb, el a propus o „revizuire de sus în jos” a siguranței școlare, cu puncte unice de intrare fortificate, inclusiv detectoare de metale și cel puțin un polițist înarmat în fiecare campus. El i-a acuzat pe democrați că blochează astfel de măsuri de securitate.

Fostul președinte republican și-a început discursul citind numele victimelor împușcăturilor din Uvalde, fiecare dintre ele fiind marcată de un clopot.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Episod de iarnă severă în România: concluziile ședinței Comitetului ministerial pentru situații de urgență convocat de Ministerul Mediului
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Cum a reacționat Bianca Drăgușanu după ce Alina Pușcău a fost ‘demascată’ pe TikTok: 'Nu e o mare vedetă în SUA, nu știe nimeni despre ea'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
O măgăriță este vedeta Operei din New York. Agent: „Este fabuloasă”
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Județul din România în care au fost găsite 19 persoane decedate în cele 2 zile de Crăciun. Nu s-a mai putut face nimic pentru ei
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Trendul „detoxului antiparazitar” îngrijorează medicii