Prima pagină » Știri » Bulgaria ar fi trimis Ucrainei ARME în valoare de un miliard de dolari! Transportul a fost neoficial și cu două țări ”complice”. Care ar fi fost contribuția României

Bulgaria ar fi trimis Ucrainei ARME în valoare de un miliard de dolari! Transportul a fost neoficial și cu două țări ”complice”. Care ar fi fost contribuția României

Bulgaria ar fi trimis Ucrainei ARME în valoare de un miliard de dolari! Transportul a fost neoficial și cu două țări ”complice”. Care ar fi fost contribuția României

Potrivit unei investigații efectuate de EURACTIV Bulgaria, arme bulgare în valoare de câteva miliarde de euro au fost furnizate neoficial Ucrainei prin țări terțe în ultimii doi ani.

De când Rusia a invadat Ucraina, Kornelia Ninova, pe atunci vicepremier bulgar și ministru al Economiei, a susținut că nu va permite exportul de arme bulgare în Ucraina.

Ea a făcut prima promisiune într-un interviu TV, la doar patru zile după ce a început invazia în februarie 2022.

Transportul de arme către Ucraina a devenit, totodată, un punct major de dispută între rusofili și partidele pro-occidentale din Bulgaria după începutul războiului.

Cu toate acestea, încă din octombrie 2022, EURACTIV a dezvăluit că Sofia a furnizat foarte discret muniție Ucrainei, în ciuda tăcerii guvernului.

Problema este că nu există niciun acord de cooperare între Bulgaria și Ucraina.

Ucraina nu a încheiat niciun acord cu companiile de armament bulgare

Prin urmare, în cel mai neoficial mod, armele tranzitează, prin țări terțe, de la Sofia la Kiev.

Într-un an, echivalentul a un miliard de dolari în arme și muniții a trecut granițele pentru a ajunge în Ucraina, potrivit informațiilor de la EURACTIV.

„Din 24 februarie 2022 până pe 19 ianuarie 2023, nicio licență de export nu a fost nici solicitată, nici acordată de instituțiile ucrainene”, potrivit răspunsului oficial al Ministerului Economiei din Bulgaria, contactat de EURACTIV.

De asemenea, nici înainte de război, între ianuarie 2021 și februarie 2022, Ucraina nu a încheiat niciun acord direct cu companiile de armament bulgare.

Aceștia sunt totuși autorizați să producă muniție adaptată armelor sovietice care sunt utilizate pe scară largă de ucraineni, atât de mult încât se spune că serviciile de informații rusești au inspectat mari fabrici militare bulgare din cauza presupusului export de arme în Ucraina.

În același timp, industria bulgară de armament a înregistrat vânzări record în străinătate, în principal în Polonia și România, de unde ar fi fost trimise arme în Ucraina, potrivit EURACTIV.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod portocaliu extins: rafale de 130 km/h în România
Digi24
Povestea tânărului care, la 21 de ani, a câștigat la loto 28 de milioane de dolari. Decizia care l-a ajutat să nu ajungă la faliment
Cancan.ro
Mesajul postat de sora artistului Ion Drăgan, cu o zi înainte de înmormântarea acestuia: 'Ne-ai distrus pe toți'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Trenul legendar care traversează 3 țări și 8 fusuri orare
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
'Gardianul secretelor' din Apărarea Rusiei a murit subit de Crăciun! A fost cea mai discretă figură din anturajul lui Vladimir Putin
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Metoda scandinavă de dormit: Funcționează sau nu?