Prima pagină » Actualitate » Accident grav în Maramureș. Un bebeluș de 3 săptămâni a murit, după ce o căruță a fost spulberată de o mașină. Căruțașul era beat criță

Accident grav în Maramureș. Un bebeluș de 3 săptămâni a murit, după ce o căruță a fost spulberată de o mașină. Căruțașul era beat criță

Accident grav în Maramureș. Un bebeluș de 3 săptămâni a murit, după ce o căruță a fost spulberată de o mașină. Căruțașul era beat criță

Accident grav în Maramureș, în urma căruia un bebeluș de trei săptămâni a murit, după ce o căruță a fost spulberată de o mașină.

În respectiva căruță, erau șapte oameni: 3 adulți și 4 copii, cu vârste cuprinse între 3 săptămâni și 6 ani. Din primele informații, aceștia se întorceau de la Ziua Morților când, în localitatea Suciu de Jos, când au fost izbiți în plin de o mașină. Șoferul a observat târziu căruța și nu a putut o evite. Conducătorul atelajului a fost testat și era băut. Alcooltestul a arătat o valore de 0,91. În cazul șoferului mașinii, rezultatul a fost zero.

Conform primelor informații, căruța nu era vizibilă în trafic, iar șoferul autoturismului nu a observat-o la timp, impactul fiind extrem de puternic. Victimele au fost aruncate pe carosabil.

La fața locului au intervenit mai multe echipaje SMURD și ambulanțe, fiind mobilizate chiar și o autospecială pentru transportul victimelor multiple și o unitate mobile de terapie intensivă.

Toate cele nouă personae implicate au fost evaluate medical la fața locului, cinci dintre ele fiind transportate de urgență la spital: patru copii cu vârste între 3 săptămâni și 6 ani, și un adult.

Medicii de la UPU Târgu Lăpuș au confirmat bebeluşul de trei săptămâni a suferit traumatisme extrem de grave și nu a mai putut fi salvat.

De asemenea, un alt copil, în vârstă de șase ani, este în stare critică, fiind intubat după un traumatism cranian grav cu fractură de craniu, în timp ce un băiețel de doi ani a suferit un traumatism cranio-cerebral și a fost transferat la Spitalul Județean de Urgență din Baia Mare pentru a i se face investigații suplimentare.

În ce-i privește pe părinții copiilor, mama copiilor are răni ușoare, iar tatăl, care conducea căruța, a suferit o fractură deschisă de gambă.

Oamenii legii au stabilit șoferul autoturismului nu consumase alcool, dar căruțașul era băut aparatul etilotest a indicat 0,91 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În urma impactului, un minor a decedat și alte persoane au fost transportate la spital. Se continuă cercetările pentru stabilirea cauzelor și împrejurărilor producerii accidentului”, au precizat reprezentanții IPJ Maramureș.

Familia se întorcea din localitatea Groșii Țibleșului, acolo unde participase la sărbătoarea de Luminăție, un obicei de pomenire a celor trecuți din viață. Conform martorilor, căruța nu era echipată cu elemente reflectorizante și se deplasa pe șosea după lăsarea întunericului.

Autorul recomandă:

Un tânăr s-a trezit din comă pentru a-și acuza iubita, apoi a murit. Ce i-a spus, de fapt

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Motivul trist care l-a făcut pe medicul de 28 de ani să ia decizia tragică! De ce a făcut asta
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
A fost salvat de două ori de la înec, dar s-a întors în mare cu steagul roșu arborat. Explicația psihologului
Mediafax
Gară imensă de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
Câștigurile neașteptate ale unor vloggeri români după 4 ani de YouTube: „Ne putem lua o casă?
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Orașele din România în care sunt anunțate ninsori în septembrie, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Japonia pregătește o misiune care ar putea dezvălui originea Sistemului Solar