Prima pagină » Știri politice » Oana Țoiu, îngrijorată de situația din Iran: „Există un risc extrem de ridicat”. MAE ține legătura cu cei 400 de români

Oana Țoiu, îngrijorată de situația din Iran: „Există un risc extrem de ridicat”. MAE ține legătura cu cei 400 de români

Oana Țoiu, îngrijorată de situația din Iran: „Există un risc extrem de ridicat”. MAE ține legătura cu cei 400 de români

Oana Țoiu, ministrul de Externe, dă detalii despre situația românilor din Iran, unde tensiunile de securitate sunt ridicate. Ea spune că România a urcat avertizarea de călătorie la nivelul maxim, 9 din 9, ceea ce înseamnă că românii aflați acolo ar trebui să plece imediat. Potrivit estimărilor oficiale, în Iran sunt aproximativ 400 de cetățeni români.

„Există un risc extrem de ridicat. De aceea, am ridicat alerta la 9 din 9, ceea ce înseamnă că îndemnăm cetățenii români să părăsească Iranul și să evite orice călătorie neesențială în această zonă”, a declarat Oana Țoiu.

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a explicat că autoritățile române mențin contact constant cu ambasada din Teheran și cu celelalte misiuni din Orientul Mijlociu. Prioritatea este siguranța românilor, a personalului diplomatic și a angajaților.

Ministrul le spune românilor aflați în Iran să plece cât mai repede. Oficialii recunosc că există încă zboruri care pot fi folosite, dar locurile sunt limitate, pentru că cererea a crescut mult după ce avertizarea a fost urcată la maxim.

„Pentru cei care sunt deja acolo, există asistență consulară completă, inclusiv pentru facilitarea ieșirii din Iran, fie pe cale aeriană, fie terestră, cu sprijinul misiunilor noastre din țările vecine”, a explicat Oana Țoiu.

Autoritățile au început să retragă și o parte din personalul diplomatic neesențial, în special familiile cu copii, pentru securitate. Câte persoane au venit deja în țară nu a fost dat exact, din motive de siguranță, spun oficialii.

Un alt subiect pe care l-a abordat ministrul a fost problema comunicării în Iran. Autoritățile de acolo au limitat accesul la internet și alte mijloace de comunicare, ceea ce a afectat și activitatea ambasadei.

„Am convocat la MAE reprezentanții Iranului, pentru că erau încălcate convențiile internaționale. După aceste discuții, situația s-a remediat parțial și am putut facilita transmiterea de mesaje între cetățenii români și familiile lor din țară”, a declarat ministrul.


RECOMANDAREA AUTORULUI

Factorul „Trump” și o mare dilemă la Moscova. Iranul, aliatul Rusiei, se află în dificultate, dar viitoarele mutări ale Kremlinului sunt greu de anticipat

Iranul și-a redeschis spațiul aerian. NBC: Trump vrea o acțiune rapidă și decisivă care să prăbușească regimul. Echipa de securitate a SUA nu a putut garanta dărâmarea administrației de la Teheran. Nu a fost luată nicio decizie

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Revoltă în jurul lui Bolojan: contestatarii lansează un manifest împotriva „neoprogresismului”
Digi24
Cum a ajuns mult temuta „armă-minune” a lui Putin „teroarea barăcilor”: Racheta Oreșnik, un simbol al amenințărilor deșarte ale Rusiei
Cancan.ro
Nostradamus, previziuni îngrijorătoare pentru a doua jumătate a lui 2026: 'Va fi doborât de fulger'
Prosport.ro
lie Năstase, atacat pentru că ar primi pensie 6.800 de euro de la statul român: „Bolojan nu vede!”
Adevarul
SURSE: Ședință tensionată la PNL. Hubert Thuma îl acuză pe Bolojan că aduce în partid oameni din POT și SOS
Mediafax
JD Vance dă vestea care face înconjurul Americii: „Suntem binecuvântați”
Click
Vedetele au revenit la muncă, pe Litoral! „Nu prea au patronii bani, dar tot merită”
Digi24
Unde se află Liberland, teritoriul din Europa nerevendicat de nicio țară și asociat cu unii dintre cei mai bogați oameni ai lumii
Cancan.ro
Misterul sosiei Shakirei la CM 2026 a fost deslușit în finală: 'Chiar a fost o impostoare'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Adelina Chivu la 44 de ani. Soția antrenorului lui Inter, transformare uimitoare!
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
După sute de KM cu acest Audi, există un lucru pe care nu îl mai putem ignora
Descopera.ro
Câți copaci există pe Pământ?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuţa: – I-am spus prietenului meu Hai, profită!
Descopera.ro
Ți-ai pierdut motivația pentru muncă? Psiholog: Nu este obligatoriu ca jobul să fie sensul vieții tale