Prima pagină » Știri politice » PSD discută ruperea coaliției. Lia Olguța Vasilescu: „Suntem într-o procedură de consultare dacă mai rămânem sau nu la guvernare”

PSD discută ruperea coaliției. Lia Olguța Vasilescu: „Suntem într-o procedură de consultare dacă mai rămânem sau nu la guvernare”

PSD discută ruperea coaliției. Lia Olguța Vasilescu: „Suntem într-o procedură de consultare dacă mai rămânem sau nu la guvernare”

Tensiunile din coaliție devin din ce în ce mai apăsătoare. Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a anunțat că PSD își consultă membrii pentru a decide dacă va mai rămâne la guvernare alături de premierul Ilie Bolojan. Ea transmite că noul premier acționează unilateral și ignoră partenerii.

PSD, în procedură de consultare pentru ieșirea de la guvernare

Suntem într o procedură de consultare a membrilor de partid dacă mai rămânem sau nu la guvernare. În fiecare zi domnul Bolojan ne dă motive să înțelegem că nu putem să facem echipă” a transmis Vasilescu.

Întrebată dacă PSD ar putea declanșa o moțiune de cenzură sau dacă premierul poate fi schimbat, Vasilescu a spus că partidul ia în calcul ieșirea de la guvernare.

Nu cred că va fi nevoie să depunem moțiune de cenzură. Ne trebuie doar să ne retragem pur și simplu din guvern. În niciun caz nu vom susține guvernul dreptei din opoziție” a precizat primarul Craiovei.

Aceasta a mai explicat că în momentul în care PSD părăsește guvernarea, executivul cade automat și trebuie reconfigurat în Parlament. În ceea ce privește scenariile de după o eventuală ieșire, inclusiv posibilitatea de a se uni cu AUR, Vasilescu nu a dorit să confirme nicio variantă.

Nu luăm în calcul deocamdată niciun fel de opțiune. În momentul în care vom ieși de la guvernare vom face atunci strategia. Nu vreau să dau direcții înainte de consultare” a declarat ea.

Lia Olguța Vasilescu, acuzații la adresa lui Bolojan

Vasilescu a declarat că nu a discutat cu premierul după declarațiile din ultimele zile, dar susține că problema nu este una personală, ci de finanțare a Craiovei. Ea a anunțat că un memorandum privind alocarea banilor pentru reparații și achiziții de piese pentru sistemul de căldură va fi introdus în ședința de guvern, însă a subliniat că responsabilitatea aparține integral executivului.

Electrocentrale Craiova nu este a primăriei, ci este a guvernului. Nu contează că noi am făcut un târg de Crăciun pe banii primăriei, fiind obligația guvernului României să asigure finanțarea pentru centrala din subordinea lor și unde eu nu pot să introduc bani de la primărie pentru că ar fi ilegal” a declarat Lia Olguța Vasilescu.

Primarul a acuzat Executivul că schimbă regulile după bunul plac. „Până acum toți prim miniștrii au alocat prin Ministerul Energiei banii necesari pentru reparații. Este primul an în care acest lucru nu se mai întâmplă” a spus ea.

Potrivit acesteia, premierul Ilie Bolojan refuză finanțarea pe motiv că nu vrea să investească într o gaură neagră. Vasilescu a subliniat însă că această companie asigură căldura pentru populația Craiovei și pentru Ford, al doilea mare producător industrial și contribuabil din România.


RECOMANDAREA AUTORULUI

Ședință tensionată la Palatul Victoria. Liderii coaliției de guvernare discută acordul Mercosur și reforma administrației în prima întâlnire din 2026

Claudiu Manda preconizează prăbușirea guvernării Bolojan: „Hai să schimbăm lăutarul că nu mai respectă playlistul”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Declarația premierului Ungariei RĂSTOARĂ totul: ”Nu vom accepta!”
Digi24
Dispozitivul care devine obligatoriu de la 1 iulie 2026 pentru mii de șoferi. Cine este vizat de noile reguli UE și ce amenzi se aplică
Cancan.ro
Scandal monstruos! Andreea Bostănică și Iuliana Beregoi s-au bătut într-un restaurant, în fața tuturor. A fost nevoie de intervenția poliției și ambulanței
Prosport.ro
„Am 2,03 metri înălțime și-mi place să fac dragoste”. Jucătoarea vinde imagini cu ea
Adevarul
Este sau nu momentul să cumperi un apartament? Explicațiile unui analist
Mediafax
News alert! A reapărut după 60 de ani MUSCA ale cărei larve DEVOREAZĂ VICTIMELE DE VII
Click
Aurelian Temișan, petrecere surpriză pentru Monica Davidescu. 20 de ani de căsnicie sărbătoriți alături de peste 260 de invitați. „O lună de zile am mimat relaxarea”
Digi24
Prima reacție a Kremlinului după ce Ucraina a atacat Sankt Petersburg chiar în timpul Forumului la care trebuie să participe și Putin
Cancan.ro
Motivul ULUITOR pentru care Vlad Verdeș și-a ucis tatăl. Ce se află în spatele crimei din Piatra Neamț
Ce se întâmplă doctore
Horoscop chinezesc iunie 2026. Zodiile care atrag ghinionul și trec printr-o perioadă complicată
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dube de marfă care accelerează ca mașinile sport. VAN-uri și microbuze cu sute de cai putere și performanțe surprinzătoare
Descopera.ro
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Descopera.ro
Mii de scanări cerebrale dezvăluie o consecință îngrijorătoare a muncii în ture de noapte