Prima pagină » Actualitate » Sicilia, devastată de ciclonul Harry. Pagube de sute de milioane de euro. Dezastrul în imagini

Sicilia, devastată de ciclonul Harry. Pagube de sute de milioane de euro. Dezastrul în imagini

De câteva zile, o serie de furtuni s-a abătut asupra sudului Italiei, provocând pagube și haos. Ciclonul Harry a luat cu asalt Sicilia, Sardinia și Calabria. Imaginile dezastrului au făcut deja înconjurul lumii.

Imaginile dezastrului provocat de ciclonul Harry

Cele mai extinse pagube au fost înregistrate la Torre Archirafi, unde malul mării a fost dat peste cap: au existat scufundări și prăbușiri ale zidurilor de sprijin și trotuarelor, relatează Gds. Bucăți de asfalt au fost smulse de pe drum în Torre Archirafi și în zona Autorității Portuare. În via Cristoforo Colombo, furia apei a tras și câteva bărci pe drum. Numeroase dintre Torre Archirafi, Praiola și Riposto au fost inundate, iar în unele cazuri, bolovanii din mare au ajuns la case, provocând pagube uriașe.

În unele locuri, rețeaua de canalizare este de asemenea grav avariată. Mai multe familii, inclusiv cele cu minori, au fost salvate din case care se inundau rapid.

Zeci de familii au fost deja evacuate în Catalania, unde marea a invadat zona de coastă a orașului, iar mai multe insule s-au confruntat în timpul nopții cu valuri de furtună care au invadat porturile, locuințele și drumurile.

Multe porțiuni ale falezei sunt încă închise pentru transportul vehiculelor. Activitățile didactice au fost suspendate pentru a permite o verificare precisă a stării clădirilor școlare. Ieri, la Riposto, a avut loc o vizită a președintelui ARSA, Gaetano Galvagno, care, însoțit de primarul Davide Vasta și de consilierul pentru Protecția Civilă Carmelo D’Urso, a efectuat o inspecție în zonele cele mai afectate.

„Ne confruntăm cu o situație foarte gravă – declară primarul Davide Vasta – cu pagube fără precedent, mai ales de-a lungul coastei noastre. Ceea ce cerem guvernului național și regional, pe lângă despăgubiri pentru persoanele private care au suferit daune la locuințe și afaceri și fonduri pentru administrațiile publice de reconstrucție, este eficientizarea birocrației. Nu putem pierde timpul. Economia noastră se bazează pe turism și este concentrată în perioada aprilie-octombrie, așa că trebuie să încercăm să revenim la normal până în vară”, a declarat acesta.

MAE i-a avertizat pe românii care călătoresc în Italia că un cod roşu în Sicilia e în vigoare

Pe data de 20 ianuarie, Ministerul Afacerilor Externe a informat cetăţenii români care se află sau intenţionează să călătorească în Italia că Departamentul Naţional de Protecţie Civilă menţine, în perioada 20 – 21 ianuarie, alerta de cod roşu pentru regiunea Sicilia

„Sunt aşteptate precipitaţii intense, furtuni şi rafale de vânt de până la 120 km/h, care pot cauza inundaţii de-a lungul râurilor şi pârâurilor şi alunecări de teren. MAE le recomandă cetăţenilor români să respecte indicaţiile autorităţilor locale, să se informeze din surse oficiale şi să evite deplasarea în zonele în care astfel de fenomene meteorologice le-ar putea afecta siguranţa şi integritatea personală”.


AUTORUL RECOMANDĂ

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dacă izbucnește al Treilea Război Mondial, acestea sunt cele mai sigure 3 țări din lume în care să te poți refugia
Digi24
Puternicul aliat al Iranului din „Axa Rezistenței” care nu a intrat încă în luptă. De ce preferă să rămână în umbră deocamdată
Cancan.ro
Laura Cosoi și Cosmin Curticăpean au aflat sexul bebelușului: 'Ne-am gândit și la nume'
Prosport.ro
FOTO. Adriana Petrescu e prinsă în Dubai. Ea duce o viață separat de soțul ei, Dan Petrescu: „Am vrut să-i asigur pe toți că sunt în siguranță”
Adevarul
De la fast-food la tehnică militară: o firmă misterioasă din Râșnov, fără angajați, vrea să producă drone militare. Legături cu un fost ofițer SRI condamnat
Mediafax
NASA a trimis 2.500 de meduze în spațiu: s-au întors 60.000, dar ceva nu era în regulă
Click
Destinații subestimate din Europa și mai puțin aglomerate. O americancă spune că s-ar întoarce oricând: „Am fost imediat fermecată”
Digi24
Sondaj. Ce partide ar vota românii la alegerile parlamentare: AUR rămâne pe primul loc, dar este în scădere
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță CATASTROFA în august 2026. A prezis corect războiul din Iran și pandemia Covid-19
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice are Mara Bănică? Cum arăta înainte de îmbunătățirile fizice. Nimeni nu a recunoscut-o
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
Repară acum, economisește la următoarea vizită în service: cum funcționează voucherul de 5%
Descopera.ro
Trucul simplu de 10 minute care te face mai fericit!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – Tocmai am pus capăt unei relații de cinci ani
Descopera.ro
Adolescenții de astăzi dorm mult mai puțin decât cei de la finalul anilor 2000