Imagini din satelit arată două incendii în portul Jebel Ali din Dubai, după atacurile iraniene chiar lângă unul dintre cele mai bogate cartiere din lume.

Imagini din satelit arată două incendii în portul Jebel Ali din Dubai, după atacurile iraniene chiar lângă unul dintre cele mai bogate cartiere din lume.

10 elevi de la Colegiul Național Petru Rareș din Suceava, împreună cu 4 profesori și 6 părinți au rămas blocați pe Aeroportul din Dubai, după ce autorităţile din Emiratele Arabe Unite au închis spaţiul aerian, iar zborurile au fost suspendate.
Informația a fost confirmată de directorarea colegiului, Daniela Dungeanu.
Potrivit acesteia, elevii se aflau într-un schimb de experiență, fiind însoțiți de profesori.

Ei au înnoptat într-un adăpost unde au fost direcționați imediat după ce aeroporturile din Dubai au fost țina atacurilor din Iran.
Douăzeci şi opt de elevi de la un liceu din Focşani, aflaţi într-o excursie în Dubai, nu se pot întoarce acasă, după ce autorităţile din Emiratele Arabe Unite au închis spaţiul aerian, iar zborurile au fost suspendate.
Potrivit Monitorul de Vrancea, cei 28 de elevi din clasele V-XII, însoţiţi de profesoarele Oana Nedelcu şi Ligia Harasim, erau în vacanţă în Dubai, iar sâmbătă urmau să revină în ţară.
Cel puțin trei persoane au fost ucise și alte 58 rănite în Emiratele Arabe Unite de când Iranul a început campania de represalii în Golf, ca răspuns la atacurile SUA și Israelului.

Apărarea aeriană a doborât sau distrus: 152 rachete balistice, 2 rachete de croazieră, 506 drone.
„Au fost detectate în total 541 de drone iraniene, dintre care 506 au fost interceptate și distruse”, a adăugat ministerul într-un comunicat.
Atacurile au dus la moartea a trei persoane – una din Pakistan, una din Nepal și una din Bangladesh, a precizat ministerul.
Conflictul deschis între Statele Unite ale Americii, Israel și Iran a intrat într-o nouă fază de escaladare după o serie de atacuri militare fără precedent, soldate cu pierderi umane semnificative, riposte în mai multe state din Orientul Mijlociu și tensiuni la nivel internațional.
Sâmbătă, SUA alături de Israel au inițiat un atac aerian masiv asupra Iranului, unde au vizat instalații militare, centre de comandă și infrastructură legată de programul nuclear iranian. Oficialii americani și israelieni au descris operațiunea ca fiind necesară pentru a preveni un pericol iminent asupra securității regionale și globale și au numit raidul drept unul dintre cele mai vaste din istoria forțelor aeriene implicate.
În urma bombardamentelor au murit cel puțin 200 de persoane și peste 700 au fost rănite în Iran, inclusiv civili, în condițiile în care un atac asupra unei școli primare din Minab a provocat peste 100 de decese.
Premierul israelian și Casa Albă au susținut că scopul rămâne dezarmarea nucleară și limitarea capacității militare iraniene, în timp ce Iranul a denunțat acțiunea ca fiind ilegitimă și un act de agresiune.
Unul dintre cele mai zguduitoare momente ale conflictului l-a constituit anunțul făcut de oficialii americani că Ayatollahul Ali Khamenei, liderul suprem al Iranului și una dintre cele mai influente figuri politice din Orientul Mijlociu, a fost ucis în atac.
Irakul, Qatarul, Emiratele și alte state din Golf au fost vizate de rachete lansate de Iran în semn de răzbunare, iar unele dintre acestea îndeamnă populația civilă să se adăpostească, chiar dacă au fost activate sistemele de apărare anti-aeriană.
RECOMANDAREA AUTORULUI