Prima pagină » Diverse » A fugit din AZIL ca să revadă locurile în care și-a petrecut tinerețea: „Vreau marea, vreau libertate!”

A fugit din AZIL ca să revadă locurile în care și-a petrecut tinerețea: „Vreau marea, vreau libertate!”

A fugit din AZIL ca să revadă locurile în care și-a petrecut tinerețea: „Vreau marea, vreau libertate!”

Ines are 81 de ani și o poftă de viață care-i fascinează pe toți cei din jur. De curând, pensionara a fugit din azilul în care își petrece zilele pentru o scurtă evadare în trecut, spre locurile în care umbla prin tinerețe.

„Vreau să văd marea, vreau libertate!”, le-a spus ea oamenilor care au zărit-o părând a rătăci pe străzi.

Ines, o pensionară aparte

De fapt, femeia nu rătăcea, ci doar colinda aleile pe care le știa atât de bine din tinerețea-i îndepărtată.

Fanpage scrie că, plictisită de viața pe care o ducea la azil, pensionara și-a plănuit în cel mai mic detaliu evadarea și, la început de aprilie, fără să anunțe pe nimeni ce are de gând să facă, a ieșit în stradă , a mers pe jos până la gară și a plecat cu trenul spre Bellaria, în provincia Rimini, unde în tinerețe și-a petrecut multe dintre vacanțe.

„Vreau să văd marea, vreau libertate”, le-a spus Ines oamenilor întâlniți pe faleza din Bellaria.

A găsit inclusiv hotelul unde cu ani în urmă petrecuse nopți de neuitat, dar stabilimentul era închis. Dornică să descopere și alte locuri, a intrat într-o biserică, cerând ajutor preotoului. Acesta, scrie Fanpage, realizând că sănătatea femeii este șubredă, a alertat carabinierii, care au ajutat-o să revină în siguranță la azilul din Faenza.

Cu amărăciune, Ines s-a plâns oamenilor legii de viața din azil: „Nu mă întorc la azilul de bătrâni – doar ciorbe, mere fierte și oameni care țipă noaptea”.

Medicii care au examinat-o nu au descoperit că ar fi fost supusă la rele tratamente. În schimb, se pare că pensionara avea nevoie doar să mai simtă o dată că este la fel de energică și imprevizibilă ca odinioară, când în tinerețe toată lumea era a ei și ea era lumea toată.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Un băiat de 14 ani a pus în alertă aviația britanică
Digi24
Când s-a schimbat relația lui Zelenski cu Trump: „A fost un moment istoric”
Cancan.ro
Mr. Pink, DAT AFARĂ cu scandal din Beverly Hills: 'A trebuit să facem evacuarea'
Prosport.ro
Cristina ICH, aproape goală! Imagini incendiare: „Tu chiar eşti perfectă”
Adevarul
„Sunt idioți”. Reacția furibundă a șefului Ryanair la adresa europarlamentarilor, după noile reguli pentru bagajele de mână
Mediafax
Viiturile au lovit Ankara. Urmează noi precipitații
Click
Ce a pățit Andreea Raicu la ochi. A ajuns de urgență la oftalmolog după un incident neașteptat. „Este îngrozitor”
Digi24
„Vor mai muri copii”. Avertismentul sumbru al medicului Cîrstoveanu
Cancan.ro
Tragedie în muzică! A murit, după ce a suferit 3 infarcturi și a fost resuscitat de de 7 ori
Ce se întâmplă doctore
„Ajungeam acasă și plângeam în fiecare zi.” Drama trăită de Marc Cucurella departe de terenul de fotbal: ce diagnostic a primit fiul său
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
MApN: O nouă dronă a fost doborâtă de un F-16 românesc lângă granița cu Ucraina. Este al doilea incident în mai puțin de 24 de ore
Descopera.ro
Meta brevetează o tehnologie pentru detectarea stării de spirit prin analizarea constantă a tonului vocii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea la prima întâlnire: – Știi, eu sunt cam timid!
Descopera.ro
Una dintre cele mai importante descoperiri din ultimele decenii a fost făcută la locul de naștere al lui Adolf Hitler