Prima pagină » Diverse » O polițistă de frontieră își pune casa la dispoziția refugiaților din Ucraina. „Este normal să ajuți””

O polițistă de frontieră își pune casa la dispoziția refugiaților din Ucraina. „Este normal să ajuți””

O polițistă de frontieră își pune casa la dispoziția refugiaților din Ucraina. „Este normal să ajuți””

O polițistă de frontieră care lucrează pe Aeroportul Internațional „Traian Vuia” din Timișoara a anunțat că pune casa bunicilor ei din județul Arad la dispoziția refugiaților din Ucraina. În locuința respectivă încap până la zece persoane”.

Sindicatul Polițiștilor „Europol” a anunțat, pe pagina oficială de Facebook, că polițista de frontieră Roxana Chirlă a decis să vină în ajutorul vecinilor noștri năpăstuiți de atacurile soldaților ruși.

Impresionată de situația refugiaților ucraineni, împreună cu familia sa, Roxana a luat decizia de a pune la dispoziție casa bunicilor din localitatea arădeană Susag, unde pot încăpea până la zece persoane.

În plus, cheltuielile curente vor fi suportate de tot de polițista de frontieră și familia ei.

“Imediat ce am văzut ce se întâmplă cu acești oameni din Ucraina, nu am stat pe gânduri, am luat legătura cu familia și în urma consultărilor, am decis pe loc, fără nicio reținere că le vom oferi ajutorul! Astfel că am decis să punem la dispoziția unui număr de 8-10 persoane, inclusiv animăluțelor acestora, casa bunicilor, în care nu locuiește nimeni, o casă dintr-un sat liniștit, satul Susag, comuna Craiva, județul Arad. Tot ceea ce implică ca cineva să locuiască într-o casă, va fi suportat de noi. Cheltuieli, căldură, mâncare, efectiv tot. Totodată suntem dispuși să preluăm persoanele respective, de la granița de nord. E o normalitate să ajuți. Nu trebuie să uităm să fim oameni, nici în situații de bine, nici în situații de cumpănă, mai ales în așa situații de o așa anvergură. Doamne ajută!”

Polițiștii de frontieră au donat bani și îmbrăcăminte

De asemenea, potrivit Europol, mai mulți polițiști de frontieră din cadrul Aeroportului Internațional „Traian Vuia” s-au mobilizat și au donat sume de bani și haine Centrelor de Colectare constituite în Timișoara pentru ajutorarea familiilor ucrainiene refugiate.

Recomandarea video

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce poți simți singurătate chiar și atunci când ai prieteni și cum poți restabili legăturile?