Prima pagină » Economic » Digitalia » Tehnologie » Zvonuri „calde” despre Samsung Galaxy S24 Ultra: Smartphone-ul va veni cu cadru din TITAN și cameră îmbunătățită

Zvonuri „calde” despre Samsung Galaxy S24 Ultra: Smartphone-ul va veni cu cadru din TITAN și cameră îmbunătățită

Zvonuri „calde” despre Samsung Galaxy S24 Ultra: Smartphone-ul va veni cu cadru din TITAN și cameră îmbunătățită

Samsung Galaxy S24 Ultra va fi prezentat oficial abia peste câteva luni, dar câțiva „leakster-i” cunoscuți au oferit deja detalii despre telefon. Cel mai recent a făcut acest lucru Yogesh Brar, care a publicat o listă cu caracteristicile tehnice principale pe care le va avea telefonul.

Probabil cea mai importantă noutate este includerea unui cadru de titan pe noul smartphone, ceva ce am văzut deja pe seria iPhone 15 Pro de la Apple. În cazul Samsung, greutatea dispozitivului nu va fi redusă semnificativ de trecerea la noul metal. La 233 de grame, Galaxy S24 Ultra va fi mai ușor cu doar un gram comparativ cu Galaxy S23 Ultra, care are cadru din aluminiu.

Smartphone-urile din seria iPhone 15 Pro sunt mai ușoare cu 15% decât cele din seria iPhone 14 Pro datorită titanului. Apple a făcut, însă, trecerea de la oțel, un metal mai greu decât aluminiul.

Citește și: Apple a lansat seria de telefoane iPhone 15: Toate modelele vin cu port USB-C și Dynamic Island

Totodată, telefonul Samsung va include chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 și un ansamblu de camere mai performant. Senzorul principal va fi unul nou de 200 MP, cu funcție autofocus îmbunătățită.

Samsung Galaxy S24 Ultra va include, potrivit lui Yogesh Brar:

  • Cadru din titan
  • Display cu diagonala de 6,8”, cu rezoluție QHD+ (1.440 x 3.088 de pixeli), rată de refresh de 120 Hz și luminozitate maximă de 2.200 nits
  • Ansamblu principal de camere: 200 MP (main) + 12 MP (ultrawide) + 50 MP (telephoto) + 10 MP (periscope)
  • Cameră de selfie: 12 MP
  • Capacitate baterie: 5.000 mAh; se va încărca la 45 W
  • Sistem de operare: Android 14 cu interfață One UI 6

Samsunt este cel mai mare producător de smartphone-uri din lume. În cel de-al doilea trimestru al acestui an, compania din Coreea de Sud a avut o cotă de piață de 20% la nivel mondial, potrivit firmei de cercetare Counterpoint Research. Pe locurile doi și trei s-au situat Apple (17) și Xiaomi (12%).

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Aeronava pierdută de americani în timpul atacurilor de la Pearl Harbor