Algeria își exprimă „surprinderea” față de RESTRICȚIILE de acces anunțate de Franța/ Dezbatere în Guvernul francez pe tema imigrației
Ministrul francez de Externe, Jean-Noël Barrot, a dezvăluit noi măsuri de restricționare a accesului pe teritoriul Franței pentru anumiți demnitari algerieni, în contextul relației tensionante dintre cele două țări, provocând o reacție dură din partea Algeriei.
Algeria și-a exprimat ”surprinderea” cu privire la anunțul făcut de ministrul francez al Afacerilor Externe, cu privire la măsurile de restricționare a accesului pe teritoriul Franței pentru anumiți demnitari algerieni, denunțând o nouă ”provocare”.
Confrom Ministerului de Externe al Algeriei, statul nu a fost ”informat” cu privire la aceste măsuri. Acest anunț ”se înscrie în lista lungă de provocări, de intimidări și pericole dirijate împotriva Algeriei”.
Jean-Noël Barrot a dezvăluit, marți seara, că au fost luate ”măsuri de restricționare a circulației și accesului pe teritoriul national pentru anumiți demnitari algerieni”, conform cotidianului Le Figaro.
De asemenea, ministrul de Externe s-a arătat ”pregătit să facă mai mult decât atat”, în cazul în care cooperarea franco-algeriană ”nu este reluată”. Relația cu Algeria, deja tensionată, s-a degradat după crimele comise sâmbătă, la Mulhouse, în estul Franței. Un Algerian, în vârstă de 37 de ani, a fost acuzat că a ucis un cetățean portughez și a rănit alte șapte persoane.
Dezbatere în Guvern pe tema imigrației
Declarațiile ministrului de Externe intervin într-un moment în care Guvernul francez este divizat între partizanii ”raportului de forță”, precum Bruno Retailleau, și cei care pledează pentru o cale diplomatică, precum Jean-Noël Barrot.
Acest lucru ”ar putea avea consecințe neprevăzute asupra relației franco-algeriene în toate dimensiunile sale”, a afirmat ministrul de Externe al Algeriei, evidențiind că ”toate măsurile care amenință interesele vor determina măsuri reciproce, stricte și imediate”.
Foto: Profimedia
Citește și: