Prima pagină » Magazin » Un britanic a murit din cauza unei supradoze de cofeină

Un britanic a murit din cauza unei supradoze de cofeină

Un britanic a murit din cauza unei supradoze de cofeină
John Jackson, tată a două fete, a murit din cauza unei supradoze de cofeină

John Jackson, tată a două fete, a murit din cauza unei supradoze de cofeină. Bărbatul, în vârstă de 40 de ani, a intrat în stop cardiac după ce a mâncat câteva bomboane care conțineau cofeină, pe care le-a cumpărat de la un magazin. Daily Mail notează că Jackson nu știa că dulciurile erau de fapt bomboane energizante.

Pe ambalaj era menționat că un singur drops conținea aceeași cantitate de cofeină ca și o doză de energizant. Bărbatul a mâncat 12 bomboane, astfel că în organismul a ajuns echivalentul a 12 doze de băuturi energizante.

Cazul acestui bărbat a intrat în atenția autorităților, care anchetează cauzele care au dus la decesul britanicului. „Situația în care a ajuns a fost una extrem de periculoasă, ținând cont de faptul că nivelul de cofeină conținut de cutia de bomboane a fost unul extrem de ridicat. Sunt de părere că Jackson nu știa la ce riscuri se expune atunci când a mâncat bomboanele”, a spus procurorul Robin Balmain, care va înainta o cerere de evaluare experților din domeniul sanitar pentru a analiza acest caz.

Bărbatul a fost găsit mort de către soția sa și fiica sa cea mică. Raportul medico-legal arăta că în organismul lui John Jackson s-au găsit 155 de miligrame de cofeină pe litru de sânge, potrivit informațiilor date publicității de medicul legist Dragana Cvijan.

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
TikTok anunță un megaproiect în Brazilia