Prima pagină » Social » Cazările fictive de la Sinaia. Poliția a deschis dosar și anchetează anunțurile false de pe OLX!

Cazările fictive de la Sinaia. Poliția a deschis dosar și anchetează anunțurile false de pe OLX!

Cazările fictive de la Sinaia. Poliția a deschis dosar și anchetează anunțurile false de pe OLX!

Poliția Brașov anunță că a deschis un dosar penal in rem pentru înșelăciune în cazul cazărilor fictive de la Sinaia. Zeci de anunțuri false de pe OLX sunt anchetate de oamenii legii, care vor să facă dreptate celor 70 de români păcăliți cu oferte de Revelion în stațiunea prahoveană.

Acțiunea polițiștilor a demarat imediat după ce Carmen Jakab, patroana societății Queen Imob, o agenție imobiliară, a reclamat că numele firmei sale a fost folosit în povestea cazărilor false de la Sinaia.

Dosar penal in Rem. Ce anchetează polițiștii

Fiind vorba despre un dosar penal in rem, deocamdată cercetările coordonate de Parchetul local se derulează doar față de cauză, neexistând vreun urmărit penal. În felul acesta, toate dosarele deschise în țară pe baza plângerilor depuse de cetățenii păcăliți cu petreceri de Revelion la Sinaia sunt conexate la cel de la Brașov.

În urma unor anunțuri false publicate pe platforma OLX, zeci de români au fost păcăliți cu vacanțe la Sinaia în perioada Revelionului. Ei au achitat în avans sume cuprinse între 2.000 și 3.750 de lei, arată libertatea.ro. Ulterior, autorii anunțurilor pretindeau că ar fi de la firma Queen Imob, însă ei nu au mai putut fi contactați de păgubiți.

Poziția OLX. Ce măsuri s-au luat

Administratorii platformei de anunțuri OLX susțin că au dezactivat conturile de pe care s-au publicat anunțurile încă din data de 15 septembrie. Însă, în pofida asigurărilor date de OLX, persoanele păcălite susțin că au găsit anunțuri false inclusiv în luna decembrie! OLX se apără și de această dată și precizează că în perioada octombrie-decembrie ar fi închis 62 de conturi legate de anunțuri de cazări pentru sărbători.

Totuși, pentru a evita pe viitor astfel de situații, reprezentanții platformei OLX recomandă ca utilizatorii să nu plătească în avans bani pentru cazare dacă datele de contact, pozele, prețul sau adresa anunțului li se par dubioase. Iată ce aspecte trebuie verificate de către toți cei care interacționează cu platforma de anunțuri online:

  • datele de contact – dacă vânzătorul nu poate fi contactat la telefon, trebuie contactată echipa de securitate a OLX; recomandare: discuțiile să se poarte prin mesageria OLX!;
  • fotografiile – poți verifica dacă fotografiile sunt originale și nu furate folosind o funcție a Google; dacă din anunț lipsesc fotografiile de interior, este bine ca turiștii să ceară unele;
  • prețul – aici pot fi două semne că ceva este în neregulă: prețul este neobișnuit de mic față de cel al cazărilor similare sau avansul este deosebit de mare;
  • termenii și condițiile contractului – trebuie studiate foarte bine înainte de a fi de acord, pentru a vedea dacă nu există clauze defavorabile;
  • adresa – puteți căuta pe Internet cu ajutorul Google Maps (Streetview) strada și numărul precizate în anunț, pentru a vedea dacă acolo se află, într-adevăr, proprietatea respectivă;
  • URL-ul – link-ul platformei în care faceți plata trebuie să fie neapărat de forma „https” („s”-ul de la sfârșit vine de la „secure”, adică securizat). El trebuie să conțină o iconiță cu un lacăt închis în dreptul câmpului de căutare;
  • numele – orice pensiune respectabilă are o denumire prin care poate fi reperată.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani