Alexandra Dulgheru s-a calificat pe tabloul principal de la Miami

Publicat: 24 03. 2015, 18:18

Dulgheru a eliminat-o, marți, în turul doi, cu scorul de 6-4, 7-5, pe jucătoarea turcă Ipek Soylu, 18 ani, poziția 281 în ierarhia mondială, beneficiară a unui wild card, la capătul unui meci care a durat o oră și 49 de minute.

În setul secund, Dulgheru a revenit de la 2-5, iar la 3-5 Soylu a beneficiat de o minge de set, pe care însă a ratat-o în urma unei duble greșeli.

În primul tur, Soylu trecuse cu scorul de 6-0, 6-1 de Andreea Mitu, locul 107 WTA și a 19-a favorită a calificărilor.

Alexandra Dulgheru și-a asigurat astfel 40 de puncte WTA și un cec în valoare de 10.485 de dolari.

Dulgheru este a cincea reprezentantă a României pe tabloul principal, după Simona Halep, Irina-Camelia Begu, Monica Niculescu și Sorana Cîrstea.