Andreea Chițu, medalie de bronz la Grand Prix de judo de la Tokyo

Publicat: 29 11. 2013, 10:56
Actualizat: 05 02. 2016, 23:48

Sportiva Andreea Chițu a câștigat, vineri, medalia de bronz a categoriei 52 de kilograme la Grand Prix de judo de la Tokyo, competiție dotată cu premii totale de 150.000 de dolari.

Andreea Chițu a câștigat grupa B, după victorii în fața sportivelor Pei-Ju Lien (Taipei) și Natsumi Gomi (Japonia), dar în semifinale a fost învinsă de Erika Miranda (Brazilia), intrând în recalificări.

În această fază a competiției, Chițu a trecut de Eleudis Valentim (Brazilia), cucerind medalia de bronz a categoriei 52 de kilograme.

La categoria 57 de kilograme, Corina Căprioriu a fost eliminată în turul trei al grupei D, de nipona Nae Udaka, iar în recalificări a pierdut în fața braziliencei Rafaela Silva.

De asemenea, la categoria 48 de kilograme, Alexandra Pop a fost eliminată în turul doi al grupei D, de rusoaica Kristina Rumyantseva.